Obezite o tedaviyi zorlaştırıyor!

Prof. Dr. Faruk Buyru, obezitenin tüp bebek tedavisini olumsuz etkilediğini ifade ederek, "Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların dozunu ayarlamak kolay olmuyor. Kilo problemi olan kadınlarda , daha yüksek dozda ilaç kullanmanız gerekiyor, yumurtalıklar aşırı uyarılabiliyor, bu kadında şişkinlik yapabiliyor, ya da tam tersi yumurtalıklar yeterince uyarılamıyor ve olgun kalitede yumurta bulmada sorun yaşayabiliyorsunuz" dedi.

SAĞLIK, 26 Eylül 2017 Salı, 11:38
Obezite o tedaviyi zorlaştırıyor!

Obezite toplumda giderek artan bir problem. Pek çok hastalığa neden olan obezite, kısırlığa da neden olabiliyor.
Özel bir hastanenin Tüp Bebek Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Buyru, obezitenin hem gebe kalma şansını azaltan, hem de yapılacak tedavide başarı şansını olumsuz etkileyen bir problem olduğunu kaydederek, "Kilo problemi son yıllarda çok yaygın. Kadınlarda daha da belirgin olmak üzere bir takım hormon bozuklukları ile birlikte hastanın gebe kalma şansını azaltıyor. Obezite bazı kadınlarda polikistik over sendromu dediğimiz yumurtlama problemleri ile birlikte olabiliyor" dedi.
Prof. Dr. Faruk Buyru, gebe kalma şansını artırmak için ilk yapılması gerekenin kilo verme olduğunu belirterek, "Kilolu olan kadınlar, metabolik problemlerden dolayı çok kolay kilo veremiyor. Bu nedenle kilo verilmesini kolaylaştırmak için, diyet ve egzersizin yanında gerekirse şeker metabolizmasını düzenleyecek ilaçlar da önerilebilir" ifadelerini kullandı.

Obezite tüp bebek tedavisini de olumsuz etkiliyor
Prof. Dr. Buyru, obezitenin tüp bebek tedavisini de baştan sona olumsuz etkileyebildiğini ifade ederek, "Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların dozunu ayarlamak kolay olmuyor. Kilo problemi olan kadınlarda , daha yüksek dozda ilaç kullanmanız gerekiyor, yumurtalıklar aşırı uyarılabiliyor, bu kadında şişkinlik yapabiliyor, ya da tam tersi yumurtalıklar yeterince uyarılamıyor ve olgun kalitede yumurta bulmada sorun yaşayabiliyorsunuz" diye konuştu.
Prof. Dr. Buyru, obezite sorunu olanların yüzde 5-10 oranında kilo vermesinin bile yüz güldürücü sonuçların alınmasını kolaylaştırdığını dile getirerek, "Obezite sorunu olup, yüzde 5 -10 oranında kilo vererek kendi kendine gebe kalabilen hastalarımız var. Bunu başaranlar kendi kendine, ek bir tedavi gerekmeden gebe kalabiliyorlar . Daha önce ilaç tedavisine, tüp bebek tedavisine cevap vermeyen, bu yöntemlerle gebe kalamayan hastalar tedaviye çok daha iyi yanıt verir hale geliyorlar, daha başarılı gebelikler ortaya çıkıyor" dedi.
Prof. Dr. Faruk Buyru, obezitenin neden olabildiği şeker hastalığı ve insülin direncinin de kilo vermeye engel olabileceğini kaydederek, şunları söyledi:
"Bunları da beslenme biçimini düzelterek, diyet yaparak, bir takım ağızdan kullanılan ilaçlarla şeker metabolizmasını düzenleyebiliyoruz. Hastanın gebe kalma şansı daha yüksek oluyor. Hem de gebelik esnasında bir sorun yaşamadan sağlıklı bebeğe ulaşması mümkün hale geliyor.Obez kadınlar gebe kaldıklarında da gebelik boyunca daha yakından izlenmeliler. Gebelik şekeri, gebeliğe bağlı hipertansiyon, düşük ve erken doğum riski bu kadınlarda daha fazla. Bu nedenle tedaviye başlamadan kilo verme teşvik edilmeli ve gebelik boyunca kilo alımı yakından izlenmeli. Obezite erkeklerde de sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Yapılan çalışmalarda aşırı kilolu erkeklerin sperm sayı ve kalitesinin daha kötü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yine kilo alımı ile erkeklik hormonu testosteron düzeylerinde de azalma gözlemleniyor."

BURSA
Bursa'da nöbetçi eczaneler
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizler için derledik.
BURSA
Bursa'da acı veda
Bursa'da, doğalgaz patlamasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Elif Geldi, son yolculuğuna uğurla...
BURSA
Down sendromlu çocuklara destek
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nünde down sendromlu ç...
GÜNDEM
Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu
Mersin'in Anamur ilçesinde bir motosiklet sürücüsünün çarptığı şehit annesi hayatını kaybetti.
GÜNDEM
Doğan Medya satıldı
Doğan Medya Grubu'nun, Demirören Grubu'na satışında anlaşma sağlandığı öğrenildi.
DÜNYA
Silahla sahaya inmişti! Putin'e mektup yazdı...
Yunanistan'da belinde tabancayla sahaya girince dünya gündemine oturan PAOK Kulübü Başkanı Ivan S...
BESAŞ, halkın sesini dinledi
Bursa'nın baharı fotoğraflara yansıyor
Titi taraftardan alkış aldı!
Meşaleler Çanakkale Şehitleri için yandı

En Çok Okunan Haberler