Kaç milyon Suriyeli memleketini terk etti?

Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş sebebiyle yerlerinden edilen 14 milyon Suriyeliden 8 milyonu başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

DÜNYA, 30 Nisan 2019 Salı, 15:06
Kaç milyon Suriyeli memleketini terk etti?

Suriye'de 8 yıl önce başlayan iç savaş nedeniyle binlerce Suriyeli hayatını kaybederken, milyonlarca Suriyeli de ülkelerini terk etmek zorunda kalarak başta Türkiye olmak üzere Ürdün, Lübnan, Irak'ın yanı sıra Avrupa ülkelerine gitti. 8 milyon Suriyeli yurt dışına giderek, 6 milyonu ise ülke içerisinde olmak üzere 14 milyon Suriyeli evlerini terk ederek yer değiştirmek zorunda kaldı. Dünya Bankasının 2011 yılındaki tahminine göre, Suriye'nin nüfusu 2011 yılında 20 milyon 800 bindi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Komitesi'nin UNHCR'ın rakamlarına göre, evlerini terk edip Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya sığınan 5 milyon Suriyeli mültecinin 3 milyon 400 binine Türkiye ev sahipliği yapıyor. Lübnan 1 milyon, Ürdün 660 bin, Irak ise 250 bin Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. 

Her 10 Suriyeliden 4'ü dünyaya mülteci olarak dağılmış durumda. 150 bin civarındaki Suriyeli ise Mısır ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkelerine göç etti. Yaklaşık 1 milyon Suriyeli ise tercihini Avrupa ülkelerinden yana kullandı. 2011 ile 2017 yılları arasında 500 binden fazla Suriyeli Almanya'dan, 110 bin Suriyeli İsveç'ten iltica hakkı talep etti. Avusturya'ya ise 50 bin civarında Suriyeli iltica başvurusunda bulundu. 

Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana 52 bin Suriyeli Kanada'ya, 21 bin kadarı da ABD'ye kabul edildi. ABD, 8 bin Suriyeliye ise geçici olarak yaşama izni verdi. 

Merkezi Londra'da bulunan İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye iç savaşında 511 bin insanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Gözlemevi, sadece geçtiğimiz yıl Suriye ve Rus askeri güçlerin Doğu Guta'ya yaptığı saldırıda bin 600 civarında sivilin öldüğünü kaydetti.  

SPOR
FIFA 21 takımlı lige izin veriyor mu?
Bursaspor, Göztepe ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine, ...
GÜNDEM
Marmara'da deprem!
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'ndan (AFAD) alınan son dakika bi...
BURSA
Bu mahallede davul yerine zil çalınıyor
Bursa'da Emirsultan hazretlerinin türbesinin ve camisinin bulunduğu mahallede, yüzlerce yıldır Ra...
YAŞAM
Kendini savcılığa şikayet etti
Başkent'te bir kişi tamir ettirmek için teslim ettiği arabasını dolandırıcılara kaptırınca kendin...
GÜNDEM
Bulvarda pitbull dehşeti
Aydın Adnan Menderes Bulvarı'nda sahibi tarafından gezmeye çıkartılan pitbull cinsi köpek kediye ...
GÜNDEM
Gelmeyen taksi, turistin sonu oldu!
Eşi ve kızıyla birlikte tatil için Manavgat Çenger Mahallesinde bulunan 5 yıldızlı otele gelen Ru...
Beşiktaş zirveyi karıştırdı: 2-1
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in oğlu doğdu
Burak Yılmaz durdurulamıyor
Avcı: 'Şampiyon olacağımıza inanıyoruz'

En Çok Okunan Haberler