Bakanlık'tan imar müjdesi!

EKONOMİ, 05 Şubat 2016 Cuma, 20:02
Bakanlık'tan imar müjdesi!
İnşaat sektörü tarafından uzun süredir merakla beklenen Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile ilgili karar, Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik, 01 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı. İnşaat Müteahhitleri ve Sanayicileri İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, alınan kararın azmin ve güç birliğinin göstergesi olduğunu belirterek, "Azmin ve güç birliğinin sonucunda, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Bakanlar Kurulu kararıyla tekrar 1/1/2017 tarihine kadar uzatılmıştır. İMSİAD olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerçekleştirdiğimiz temaslar neticesinde, bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile, eski yönetmeliğin 1/1/2017 tarihine kadar geçerli olmasının yürütmesini durduran mahkeme kararı aşılmıştır. Bu kararda emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, Atilla Ödünç ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na şükranlarımızı sunar, hayırlı işler dileriz." ifadelerini kullandı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik kararı şu şekilde:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/11/1985 tarihli ve 18916 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde 10 – 22/5/2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları, 1/1/2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak kaydıyla, başvuru sahibinin talebine bağlı olarak, ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan Yönetmeliğin 30/5/2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre neticelendirilir. Ancak, bu madde hiçbir şekilde bu Yönetmelik hükümlerinin karma kullanımı ve yapının planla belirlenen kat adedini artırmak amacıyla uygulanamaz ve bu amaçla yapı ruhsatı düzenlenemez.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

 
BURSA
Bursa'da eğlence mekânlarına düzenleme
Bursa'nın Karacabey ilçesinde, vatandaşların ve esnafın talebi üzerine eğlence mekanları tek bir ...
SİYASET
O gece havalimanında kaçıyordun...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 15 Temmuz darbe giriş...
YAŞAM
Ünlü türkücü çoban oldu şehirde koyun gezdirdi
Bingöl'e gelen türkücü Aydın Aydın, kepenek giyerek kuzularla birlikte şehri gezdi.
YAŞAM
Kokudan pencereyi açamıyorlar...
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Çelikevler Mahallesi'nde ikamet eden vatandaşlar kanalizasyon sist...
YAŞAM
Oradan yine ceset çıktı...
Haliç'ten Suriyeli bir kadının cesedi çıkarıldı. Ölüm nedeni henüz belli olmayan kadının kocası, ...
MAGAZİN
Diriliş dizisinde flaş gelişme
Geçtiğimiz sezon Diriliş dizisinde "Turalı" karakterine hayat veren Boğaçhan Talha Peker'in sessi...