İrfaniyeli çiftçilere tarım eğitimi

Nilüfer Belediyesi'nin İrfaniye Mahallesi'nde organize ettiği eğitim çalışmasında Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, üreticilere gübreleme, bitki besleme, toprak ve bitki analizleri konusunda önemli bilgiler verdi.

EKONOMİ, 01 Haziran 2022 Çarşamba, 11:27
İrfaniyeli çiftçilere tarım eğitimi

Nilüfer Belediyesi'nin İrfaniye Mahallesi'nde organize ettiği eğitim çalışmasında Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, üreticilere gübreleme, bitki besleme, toprak ve bitki analizleri konusunda önemli bilgiler verdi.
Nilüfer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün, üretici ve üretici adaylarına yönelik budamadan gübreleme ve bahçe bakımına kadar birçok alanda düzenlediği eğitimler, yoğun bir şekilde devam ediyor. Genellikle Akçalar Mahallesi'nde bu amaçla kurulan Çiftçi Evi'nde yapılan eğitim çalışması bu kez, İrfaniye Mahallesi'nde gerçekleştirildi. Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü'nden Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, katılımcılara gübreleme ve bitki besleme, toprak ve bitki analizleri konusunda önemli bilgiler verdi. "Sağlıklı ürün yetiştirmek için sağlıklı toprak gerekir" diyen Doç. Dr. Aşık, üreticilere toprak analizi yaptırmaları konusunda tavsiyede bulundu. Hayvan gübresi kullanmanın topraktaki diğer besin elementleri için büyük faydası olduğunu söyleyen Aşık, hangi gübrenin ne kadar, ne zaman ve nasıl verileceğinin önemli olduğunu söyledi. Doç. Dr. Aşık, "Toprağın özelliklerini bilmeden fazla gübreleme yapmak, ekonomik açıdan size zarar verir. Gereğinden fazla ve bilinçsiz şekilde gübreleme yapmak, bitki gelişimini olumsuz şekilde etkiler. Toprakta tüm öteki bitki besin elementleri optimum düzeyde bulunsalar bile bunlardan birinin noksanlığı ya da yokluğu halinde, topraktan kaldırılan ürün miktarını bu minimumdaki besin maddesi belirler. Bu yüzden toprak analizi yaptırmanızda büyük fayda var. Çok gübreleme yapmak, çok ürün alacağınız anlamına gelmez. Toprakların korunması, tarım ve gıdanın sürdürülebilir kılınması için devlet, çiftçi, sanayici, tüketici, sivil toplum kuruluşları kısacası herkes sorumluluğunu bilmeli ve gelecek için toprağa sahip çıkmalı" diye konuştu.
Samimi bir ortamda gerçekleştirilen eğitim buluşmasında İrfaniyeli üreticiler de, merak ettikleri sorulara yanıt buldular ve yaşadıkları sorunların çözüm önerilerini de Doç. Dr. Aşık'tan detaylı bir şekilde aldılar.
Nilüfer Belediyesi'nin, tarımsal üretim alanındaki eğitim çalışmaları bundan sonra da hem Çiftçi Evi'nde, hem de farklı kırsal mahallelerde devam edecek.

BURSA
TEKNOFEST'te ödüller gelmeye devam ediyor
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) öğrencileri tarafından kurulan LykeAero Takımı, TEKNOFEST Je...
BURSA
Trafik canavarına 7 ayda 1180 can kaybı
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, yılın ocak-temmuz dönemine dair kaza bilançosunu kamuo...
BURSA
Boğulma tehlikesi atlatan genci zodyak bot kullanan vatandaş kurtardı
Bursa'da denize girerek boğulma tehlikesi geçiren gencin imdadına zodyak bot kullanan bir vatanda...
SPOR
Eskişehirspor ve Bursaspor arasında Türkiye'ye örnek olacak bir hazırlık maçı yapılacak
Ay sonu Bursaspor ile Eskişehirspor'un bir hazırlık maçı yapacağı müjdesini veren Eskişehirs...
BURSA
Bursa'da çimento yüklü kamyon devrildi : 1 ölü
Bursa'da çimento yüklü kamyon, sürücüsünün kontrolünden çıkarak devrildi. Kaza sonrası sürücü ola...
SPOR
Bursasporlu gençler sıkı çalışıyor
Yeni sezon hazırlıklarına Afyon'daki kamp çalışmaları ile devam eden Bursaspor günü ilk antr...