Bursalılar onu iyi tanır...Aşkı için delirmişti...

Bursalıların yakından tanıdığı Deli Ayten'i anıyoruz. O aşkı için delirmişti. Bursa esnafı onu iyi tanıyordu. Ölümünden sonra Pınarbaşı'ndeki mezarı esnaf tarafından yapıldı.

BURSA, 03 Mart 2016 Perşembe, 10:45
Bursalılar onu iyi tanır...Aşkı için delirmişti...
"Bugün aşkı için delirecek kimse var mı aramızda?" Deli Ayten'i anıyoruz... Yıl 1935. Fakir bir roman çocuğu olarak dünyaya gelen “Ayten…” Kimisi “Deli” dedi, kimisi divane. Bazen davulunu çalarak geçti çarşının içinden, bazen de camları indire indire. Bursa çok sevdi Ayten’i, benimsedi, kabullendi. Uğur saydı çarşı esnafı, geçmez ise olmaz işler dedi. Bir elinde davul, bir elinde cümbüş nereden çıktı bu Allah’ın delisi? Kimdi bu Ayten? Neciydi, neyin nesiydi…
6 yaşına kadar her çocuk gibi düşe kalka büyüdü Ayten. Ta ki menenjit denilen illet Ayten’in yakasını sarana kadar. Nedendir bilinmez ama tedavi ettirilemedi Ayten. Belki fakirlik, belki cahillik, nedeni bilinmez. Sakat kalmıştı küçük kız. Konuşamayan derdini anlatamayan dışlanmış bir toplumun içinde, dışlanmış bir küçük kız kaldı birdenbire. İki kere dışlanmıştı Ayten. Ayten’e toplum deli gözüyle baktı. Bugün aşkı için delirecek kim var ki aramızda? Ayten deli değildi, onu bir şey deli etti, aşkı için hayatını feda etti. Ayten, aşkı Hasan öldükten sonra Bursa sokaklarında beyaz elbisesi, Hasan’ın ona hediye ettiği çantalar ile Hasan’ın cümbüşü ve davuluyla gezmeye başladı. Esnaf çok severdi Ayten’i. Sabah ona poğaça alırlar ardından Ayten de yola düşerdi. Akşam da hep aynı saatte geri dönerdi. Her gün böyleydi. Sonra bir gün gelmemeye başladı. Öğrenildi ki evinde bir başına ölmüş.” Ayten 1935’te Kamberler’de geldi dünyaya, 1992’de Kamberler’de göçtü bu dünyadan. Öldükten sonra da mezarı Bursa esnafı tarafından yapıldı. Pınarbaşı’ndan kaldırılan cenazesine üç bin kişi katıldı.
SPOR
Avantaj Başakşehir'de! 3-3
Medipol Başakşehir, deplasmanda Belçika ekibi Club Brugge ile 3-3 berabere kaldı.
SPOR
İşte yeni hoca adayları!
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in görevi bırakmasının ardından yerine kimin geleceği merak ...
SPOR
15 Temmuz Şehitleri için yarıştılar
Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Haftası Anma Programı Spor...
SİYASET
AK Partili belediyeler Bursa'da toplantı
Bursa'da AK Parti teşkilatları, belediyelerin çalışmalarını değerlendirmek için toplandı. Ak Part...
BURSASPOR
Yeni sezonu Bursaspor açıyor
2017-2018 Spor Toto Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu 1, 2 ve 3. hafta müsabakalarının programı açıkl...
BURSA
Suriye'den gönderildi, hayata Bursa'da böyle tutuldu!
Suriye'deki savaştan etkilenen ve mağdur olan hayvanlar bakım ve tedavi için Bursa Karacabey'de b...
Onlar serinlemek için güneşe çıkıyor
Bursa'da sıcaktan bunalanlar denize akın etti
Zamanlama harikası fotoğraflar
Göz göre göre ölüme sürükleniyorlar

En Çok Okunan Haberler