Bursalılar onu iyi tanır...Aşkı için delirmişti...

Bursalıların yakından tanıdığı Deli Ayten'i anıyoruz. O aşkı için delirmişti. Bursa esnafı onu iyi tanıyordu. Ölümünden sonra Pınarbaşı'ndeki mezarı esnaf tarafından yapıldı.

BURSA, 03 Mart 2016 Perşembe, 10:45
Bursalılar onu iyi tanır...Aşkı için delirmişti...
"Bugün aşkı için delirecek kimse var mı aramızda?" Deli Ayten'i anıyoruz... Yıl 1935. Fakir bir roman çocuğu olarak dünyaya gelen “Ayten…” Kimisi “Deli” dedi, kimisi divane. Bazen davulunu çalarak geçti çarşının içinden, bazen de camları indire indire. Bursa çok sevdi Ayten’i, benimsedi, kabullendi. Uğur saydı çarşı esnafı, geçmez ise olmaz işler dedi. Bir elinde davul, bir elinde cümbüş nereden çıktı bu Allah’ın delisi? Kimdi bu Ayten? Neciydi, neyin nesiydi…
6 yaşına kadar her çocuk gibi düşe kalka büyüdü Ayten. Ta ki menenjit denilen illet Ayten’in yakasını sarana kadar. Nedendir bilinmez ama tedavi ettirilemedi Ayten. Belki fakirlik, belki cahillik, nedeni bilinmez. Sakat kalmıştı küçük kız. Konuşamayan derdini anlatamayan dışlanmış bir toplumun içinde, dışlanmış bir küçük kız kaldı birdenbire. İki kere dışlanmıştı Ayten. Ayten’e toplum deli gözüyle baktı. Bugün aşkı için delirecek kim var ki aramızda? Ayten deli değildi, onu bir şey deli etti, aşkı için hayatını feda etti. Ayten, aşkı Hasan öldükten sonra Bursa sokaklarında beyaz elbisesi, Hasan’ın ona hediye ettiği çantalar ile Hasan’ın cümbüşü ve davuluyla gezmeye başladı. Esnaf çok severdi Ayten’i. Sabah ona poğaça alırlar ardından Ayten de yola düşerdi. Akşam da hep aynı saatte geri dönerdi. Her gün böyleydi. Sonra bir gün gelmemeye başladı. Öğrenildi ki evinde bir başına ölmüş.” Ayten 1935’te Kamberler’de geldi dünyaya, 1992’de Kamberler’de göçtü bu dünyadan. Öldükten sonra da mezarı Bursa esnafı tarafından yapıldı. Pınarbaşı’ndan kaldırılan cenazesine üç bin kişi katıldı.
KÜLTÜR - SANAT
Payitaht dizilerinde Bursa imzası
Osmanlı dönemi dizilerinde kullanılan aksesuarlar Bursa'da tek tek elde işlenerek yapılıyor.
BURSA
Bursa'da cadde ortasında dehşet anları kamerada
Bursa'da bir iş yerinin önüne park eden okul servis şoförü, kendisini uyaran esnafın üzerine bıça...
YAŞAM
Faciadan son anda kurtuldular...
Konya'nın Kulu ilçesi yakınlarında önüne çıkan otomobile çarpmamak için manevra yapan sürücünün a...
SPOR
G.Saray'a Avrupa müjdesi
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, UEFA'nın verdiği cezayı bu sene çektiklerini belirterek,...
EKONOMİ
Emeklileri böyle dolandırdı!
İstanbul'da iş bulma vaadiyle 14 kişinin yaklaşık 36 bin TL parasını dolandıran zanlı, son vurgun...
DÜNYA
Cezaevine saldırı! 16 ölü...
Rus uçaklarının Suriye'nin İdlib şehrine yönelik hava saldırısında 16 kişi hayatını kaybetti.