Bursa'da doğu hattı minibüsleri kaldırılıyor! - Haberleri - Gündem Bursa

Bursa'da doğu hattı minibüsleri kaldırılıyor!

Bursa'da trafiği kilitleyen doğu hattı minibüslerinin otobüse dönüşerek Bursaray istasyonlarına dikey hatlarla çalışması için Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını hızlandırdı.

BURSA, 25 Ocak 2018 Perşembe, 10:48
Bursa'da doğu hattı minibüsleri kaldırılıyor!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, minibüslerin 5-6 ay içinde kesinlikle otobüse dönüşeceklerini bildirdi. Batı hattındaki halk otobüslerinin Bursarayistasyonlarına dikey olarak çalışmaları ve bir düzene sokulmaları yönünde önemli mesafe aldıklarını dile getiren Başkan Alinur Aktaş, doğu hattı için de minibüsçülerin 10 Şubat'ta yapılacak olan oda seçimlerini beklediklerini ifade etti.

Aktaş, şunları kaydetti:

"Minibüsçü esnafına ilkesel olarak ne yapmak istediğimizi ifade ediyoruz ama kesin çözüm yönetimle ilgili olduğu için yeni yönetimi bekliyoruz. O yüzden doğuyu ağırdan alıyoruz. Ama şunu biliyoruz ki kesinlikle minibüs olarak devam etmeyecekler. Otobüs olacaklar ve elektronik sisteme dahil olacaklar. Ne yaptıklarını bilmiyoruz. Onlara sorarsanız para kazanamıyorlar bana sorarsanız müthiş para kazanıyorlar. Toplu taşıma işi belediyeye ait bir iştir. Engelliyle, öğrenciyle, şehit aileleriyle ve 65 yaş üstüyle alakalı bir takım haklar verildiyse bunların hepsinin uygulanması lazım. Ama bu uygulamanın onlara da zarar vermemesi lazım. Hepsinin tek çatı altında olması lazım. Bursa'ya bu manzara yakışmıyor. Doğu'daki minibüsler 2019 Mart'ına kadar kalmaz hepsini dönüştürürüz. 5-6 aylık süreçte karşılıklı mutabakatla bu işi kökten çözeceğimize inanıyorum. Trafiğin sıkışmasında bir çok parametre var. Bütün parametreleri tek tek tamir etmeyi çalışıyoruz. Bunar tamir etmeden ulaşımı düzeltemeyiz." 

Öte yandan BURULAŞ'ın talebi ile; mart ayında toplanan UKOME tarafından alınan karar doğrultusunda, 43'cü madde ile İnegöl-Yenişehir, 70'ci madde ile Kestel-Gürsu Minibüslerinin sefer yaptığı Doğu Garajı kaldırılmış, İnegöl-Yenişehir hatları için Kestel aktarma garajı adres olarak gösterilmişti. 1'ci Bölge İdaresine yürütmeyi durdurmak için başvuran Kestel-Gürsu Şoförler Odasının itirazına Yargı olumlu yanıt vererek, yürütmeyi durdurmuştu.

UKOME ve Büyükşehir'e kararı gönderen mahkeme, üst mahkemeye itiraz yolunu da kapatmış oldu. Gerekçeli kararında "Ticaret hakkı ve yolcuların ulaşım özgürlüğü engellenemez" ifadelerini kullanan mahkeme heyeti Türkiye'de bir ilke imza atmıştı. 

Kaynak: Bursadabugün

GÜNDEM
Albayrak'tan yabancı yatırımcıya mesaj!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak telekonferans yöntemiyle 6 civarında yakın yabancı yatırım...
GÜNDEM
Minibüs şarampole yuvarlandı: 17 yaralı...
Kayseri'de lastiği patlayan yolcu minibüsünün şarampole yuvarlanması sonucu 17 kişi yaralandı.
BURSASPOR
Sayıştay'tan Timsah Arena için Büyükşehir meclis üyelerine 35 milyonluk zimmet
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaspor'a tahsis edilen Timsah Arena ile ilgili Sayıştay...
BURSA
Aktaş'tan yangın açıklaması!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz günlerde Mudanya'da meydana gelen yang...
GÜNDEM
Brunson'un avukatından AYM ve AİHM açıklaması
ABD'li papaz Andrew Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, papazın ev hapsine ilişkin kararın ka...
BURSASPOR
Bursaspor'dan taziye mesajı
Bursaspor Kulübü, Adıyaman'da şehit olan 4 askerimiz için taziye mesajı yayımladı.