Bursa'da anlamlı panel

Osmangazi Belediyesi'nin kültür ve tarih konferansları kapsamında düzenlenen "kanser tedavisi" konulu konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Kayıhan Engin katıldı.

BURSA, 18 Aralık 2017 Pazartesi, 16:56
Bursa'da anlamlı panel

Ördekli Kültür Merkezi'ndeki konferansta Prof. Dr. Engin, kanser hastalığı ve kanser tedavisinde teknolojinin geldiği son nokta hakkında bilgiler verdi. Engin, "Her 10 sigara kullanıcısından biri akciğer kanserinden ölmektedir. Sigarayı bırakmak, riski önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu hastalıkta yaş, önemli bir faktördür. Yaş ilerledikçe kanser riskimiz artar. Ayrıca yaş ilerledikçe direncimizin ve savunma mekanizmalarımızın zayıflaması da bir unsurdur" dedi.
Sebze ve meyvelerin kanserin gelişimini engelleyebileceğine dikkat çeken Engin, "Sebze ve meyveler, vitamin ve mineraller açısından zengin olmalarının yanı sıra antioksidanlar içermektedir. Bunlar da bedenimize giren hasar verici kimyasalların olumsuz etkilerini engeller. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi de bazı kanser türlerinin gelişimini kolaylaştırır. Kanser gelişim riski, obezite, egzersiz yapılmaması ve aşırı kırmızı et ve alkol tüketimi ile artar. Ayrıca, radyoaktif maddelere maruziyet lösemi ve diğer kanserlerin gelişimini kolaylaştırabilir. Aşırı güneş ışığı altında kalma ve güneş yanıkları cilt kanseri gelişim riskini artırır" diye konuştu.
Sigaranın kanserin en önemli sebeplerinden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kayıhan Engin, "Sigara başta olmak üzere zararlı maddelerin yaşamımızdan çıkarılması ve beslenme alışkanlıklarımızın iyileştirilmesi ile kanserlerin yüzde 60-65'i engellenebilir. Erken tanı ve tedavi yaşam kurtarıcıdır. Kanser ne kadar sınırlı ise başarı şansımız o kadar fazladır. Erken dönemde tanı konması durumunda kalın bağırsak kanserinde 5 yıllık sağ kalma oranı yüzde 90'ın üzerindedir. Meme kanserinde erken teşhis konulanlarda 5 yıllık sağ kalma yüzde 90'ın üzerinde iken, geç dönemde ise bu oran yüzde 15 dolayındadır. Akciğer kanserlerinde ise erken dönemde uzun ömür oranı yüzde 70'leri bulurken, geç dönemde bu oran yüzde 14'tür" dedi.
Sigara içme oranlarındaki düşüşün kansere bağlı ölümleri azalttığını belirten Engin, "Sigara içme oranlarının düşmesi, hızlı teşhis ve daha iyi radyolojik, cerrahi ve ilaç tedavileri ile 1990 yılından bu yana her yıl kansere bağlı ölümlerde yüzde 1 azalma sağlanmaktadır. Sık görülen kanser türlerinde ölüm oranları da son 20 yılda yaklaşık 3'te bir azalmış durumda" diye konuştu.

DÜNYA
Bahçeli'den flaş bedelli askerlik açıklaması!
MHP Genel Başkanı Bahçeli, gündeme dair konularla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM
CHP'den olağanüstü kurultay açıklaması!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, olağanüstü kurultay talebiyle toplandığı belirtilen 6...
BURSA
Bursa'da feci kaza!
Bursa'da kadın sürücü, otomobilinin 4 metrelik yükseklikten dereye uçması sonucu yaralandı.
BURSA
Bu festival Bursa'yı sallayacak
Bursa'da hamakseverler festivalde buluşuyor. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen hamak festivali, bu y...
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (20 Temmuz 2018)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.
GÜNDEM
İstanbul Dolmabahçe'de yol çöktü!
Beşiktaş Dolmabahçe'de henüz bilinmeyen bir nedenle yol çöktü. Polis ekipleri göçüğün çevresine g...