Sonbaharda gözlere dikkat

Yazdan yorgun çıkan gözlerin, hassas bir mevsim olan sonbaharda olumsuz etkilendiğini ifade eden Op. Dr. Adnan İpçioğlu, gözleri korumanın yollarını anlattı.

SAĞLIK, 16 Ekim 2021 Cumartesi, 15:48
Sonbaharda gözlere dikkat

Yazdan yorgun çıkan gözlerin, hassas bir mevsim olan sonbaharda olumsuz etkilendiğini ifade eden Op. Dr. Adnan İpçioğlu, gözleri korumanın yollarını anlattı.
Göz sağlığında alınması gereken tedbirler hakkında bilgi veren Özel Medicana Bursa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İpçioğlu, göz nezlesine yakalanmamak için toplu taşıma araçlarında dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Göz sağlığını koruyucu önlemler alınabileceğini aktaran İpçioğlu, "Bu mevsimde kalabalık yerlerde, özellikle otobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında dikkatli olunmalı. Gözde en ufak bir bulgu olduğunda kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma gibi mutlaka göz hekimine başvurulmalıdır. İlaçlarımızı özenle kullanmalı, tedavimizi yarım bırakmamalıyız" dedi.
Ofis çalışanlarında görülen göz problemleri hakkında da bilgi veren Op. Dr. Adnan İpçioğlu, "Çalışanlarda görülen ciddi problem günümüzde monitör hastalığıdır. Hepimizin hayatında bilgisayar çok önemli bir yer tutar. Yoğun klima kullanımı ofis çalışanlarında göz sağlığını ciddi derecede etkiliyor ve kişinin bir göz hastalığı varsa bunu tetikleyebiliyor. Özellikle klimalı ortamlarda göz kuruluğuna yönelik nemlendirici damla kullanılabilir. Düşük derecede olsa sürekli bilgisayara bakan kişilerde gözlük kullanımı yine faydalı olabilir" şeklinde konuştu.


Sonbahar aylarında güneş ışınlarının göze direkt temasının göz sağlığına olumsuz etki edeceğini söyleyen İpçioğlu, "Sonbahar ayı da olsa güneş gözlüğü kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle araç kullananların güneş gözlüğü kullanmaları gerekiyor. Güneşli bölgelerde, güneşli ülkelerde güneş gözlüğü kullanımını şiddetle tavsiye ederim. Özellikle güneş gözlüğü Güneydoğu, Doğu Anadolu Bölgesi gibi dört mevsim güneş alan yerlerde güneş ışınlarının daha dik gelmesi nedeniyle özellikle araç kullanan kişilerde, açık havada çalışan kişilerde önerilir. Kışın açık havada çalışanlar ve araç kullananlara güneş gözlüğü kullanımını tavsiye edebiliriz" dedi.

BURSA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'dan Türk dünyasına önemli mesajlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İznik'te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış töreninde konuştu.
BURSA
Bursa'da belediye çalışanlarına 25 bin liralık banka promosyonu teklifi! Yeterli buunmadı
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde çalışan 13 bin çalışanın banka maaş promosyonu...
BURSA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'ya geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İznik'te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış töreni için alana geldi.
GÜNDEM
Ters yöne girip otobüsle çarpıştı... O anlar kamerada
Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde kavşaktan ters yöne girmeye çalışan otomobil ile yolcu otobüsü...
EĞİTİM
KPSS ön lisans sınav giriş yerleri açıklandı! (Giriş belgesi sorgulama ekranı)
KPSS ön lisans sınavı giriş yerleri ÖSYM tarafından erişime açıldı. 2 Ekim tarihinde yapılması pl...
BURSA
Türk Yıldızları, 4. Dünya Göçebe Oyunları'nda nefesleri kesti
Dördüncüsü Bursa'da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları başladı. Birçok ilden de vatandaşların geldi...