Hastalık ve mikroplardan korumanın en kolay ve etkili yolunun, ellerin doğru biçimde yıkanması olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, doğru bir biçimde yıkama ile eldeki mikropların yüzde 99,9'unun uzaklaştırılabileceğini söyledi.
Toplu yaşanılan yerlerde, özellikle de okullarda doğru teknikle el yıkama işleminin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Yorulmaz, "El hijyeni için en uygun yol, akar su ve sabunla yapılan en az 30 saniye süreli el yıkama ile sağlanabilir. Doğru el yıkama alışkanlığımızın olması, aynı zamanda çocuklarımızın da bu alışkanlığı kazanmasında çok önemlidir. Çünkü çocuklar kendilerine söylenenlerden çok yaptıklarımızdan etkilenmektedir" dedi.
El yıkamada kullanılacak sabun ve havluların kuru olması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Yorulmaz, "Kalıp şeklindeki katı sabunlar, özellikle toplu yaşanılan yerlerde pek çok kişi tarafından defalarca kullanıldıkları için üzerlerinde birçok mikrop barındırırlar. Bu nedenle toplu yaşanan yerlerde ve kalabalık ailelerde katı sabun kullanımı uygun olmamaktadır. Eğer katı sabun kullanılıyorsa her kullanımdan sonra sudan geçirilerek, üzeri mekanik olarak temizlenmelidir. Bu tür ailelerde ve toplu yaşanılan yerlerde sıvı sabun daha uygundur, sadece ele alınan miktarı kullanılır, geriye kalanı ile temas olmaz. Ancak, sıvı sabun miktarı azaldığında, kaba ilave yapılmamalı, kaptaki sıvı sabun boşaltılıp, yıkanıp kurulandıktan sonra kaba yeniden yeni sıvı sabun doldurulmalıdır. Özellikle kalabalık grupların kullanımı için (okullar, alışveriş merkezleri gibi) sıvı sabun ile birlikte elleri kurulamak için kağıt havlu kullanılmalıdır" şeklinde konuştu.
"Ellerimizi daha sık yıkamaya başladık"
Salgından önce ellerini bu kadar dikkatli ve titiz bir şekilde yıkamadığını söyleyen vatandaşlardan Dilay Dağdevren, "Pandemi bizim birçok alışkanlığımızı geri getirdi. Ellerimizi daha sık yıkamaya başladık. Titiz davranıyoruz. Özellikle işten çıkıp eve gittiğimde ilk olarak ellerimi yıkamaya özen gösteriyorum. Daha dikkatli yıkıyorum. Sürekli hijyen altında oluyorum. Etrafımızdaki kişilerden de bu hijyen konusunda daha dikkatli olmalarını istiyoruz" diye konuştu.
"Virüs hijyene dikkat etmeyen kişilere daha çabuk bulaşıyor"
Pandemiden önce hijyen konusuna çok dikkat edilmediğini söyleyen vatandaşlardan Levent Yaçi, "Pandemiden sonraki süreçte herkes daha çok dikkat etmeye başladı. Covid-19 denilen illet her anlamda hijyene dikkat etmeyen kişilere daha çabuk bulaşıyor. O yüzden ellerimizi bol bol yıkayacağız ve hijyene dikkat edeceğiz" dedi.
En Çok Okunan Haberler
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi den...
Bursa'daki dev AVM'nin satışı gerçekleştiCarrefourSA Bursa Alışveriş Merkezi'nin mülkiyet dev...
Bursa'da damat komalık oldu, gelinin ailesi ...Bursa'da gelin ve damadın aileleri arasında çıkan ka...
Bursa'da yağmur sularının yükselttiği derede...Bursa'da yağmur sularının yükselttiği derede erkek c...
Bursa'da hesaba itiraz eden müşteri büfe sah...Bursa'nın Mudanya ilçesi hesaba itiraz eden müşteri,...
Enflasyon oranları açıklandı: Memur ve emekl...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasy...
Bursa'da kız arkadaşını sokak ortasında darp...Bursa'da kız arkadaşıyla kavga eden kişi, kavgayı ay...
2 saatlik sağanak yağış ve dolu Bursa'da hay...Bursa'da sağanak yağmur ve dolu yağışı hayatı felç e...
Bursa'da kırmızı bültenle aranan zanlıdan tü...Bursa'nın Orhangazi ilçesinde geçen yıl zeytin bahçe...
Bursa kayıp 3 kız için ayağa kalktı, kızlar ...Bursa'da paten kaymak için evden çıkıp Nilüfer ilçes...