Baz istasyonları tarih oluyor! İşte Elon Musk yeni projesi

ABD'li operatör T-Mobile gelecek yıldan itibaren ücretsiz olarak Starlink'e bağlanacak. Kullanıcılar cep telefonlarını doğrudan yörüngedeki uydulara bağlayabilecek. Musk, planın, baz istasyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağını söyledi.

TEKNOLOJİ, 26 Ağustos 2022 Cuma, 18:37
Baz istasyonları tarih oluyor! İşte Elon Musk yeni projesi

Milyarder iş insanı Elon Musk, uzun vadede kablosuz iletişimde baz istasyonlarının tarihe karışmasını sağlayabilecek bir projede harekete geçti. SpaceX ve T-Mobile, gelecek yıl fırlatılacak Starlink uydularının mevcut hücresel bantlar üzerinden doğrudan operatörün telefonlarına bağlanabileceğini duyurdu.

ÜCRETSİZ EKLENECEK

Şirketler, uydu kapsama alanının olduğu her yerde küresel dolaşımı etkinleştirmeyi umuyor. Uygulamaya girecek hizmet ABD'de iletişim operatörlüğü hizmeti veren T-Mobile'ın mevcut planlarına ücretsiz olarak eklenebilecek.

MUSK: BU ÖZEL BİR ANTEN

SpaceX'ten Elon Musk ve T-Mobile'dan Mike Sievert, uzay şirketinin Teksas'taki üssünde "teknoloji ittifakının" ayrıntılarını anlattı. Musk, plana ilişkin "Uyduyu yeniden programlamaktan daha fazlasını yapmamız gerekiyor; özel bir anten yapıyoruz, dünyadaki en gelişmiş faz dizili antenler. Cep telefonunuzdan çok sessiz bir sinyal almaları yetiyor. Biraz karmaşık donanım ve yazılım var, çünkü çok hızlı hareket ediyorlar. Saatte 17.000 mil hızla gidiyorlar. Normalde bir cep telefonu kulesi saatte 17.000 mil hızla gitmez." diye konuştu.

Sievert, "Gökyüzüne bir hücresel kule yerleştirmeye çok benziyor, sadece çok daha zor." dedi.  Telefonun uzaya bağlanmayı yine bir baz istasyonuna bağlı olmak gibi işleteceğini belirten Sievart, Telefon endüstri standardı teknoloji iletişim protokollerini kullanıyor ve telefonların büyük çoğunluğu gibi zaten yerleşik spektruma sahip." ifadelerini kullandı.

'KAPSAMA ALANI DIŞINDA KALMAK' GEÇMİŞTE KALIYOR

İlk başta hizmet yalnızca kısa mesajları ve muhtemelen mesajlaşma uygulamalarını etkinleştirecek. İmkanlar şimdilik mesajın gönderilene veya alınana kadar muhtemelen "yarım saat kadar" önemli bir gecikmeyi içeriyor. Ancak mevcut teknoloji ile beraber kullanılacağından bu sistem telefonlarda bir b planı olarak işleyecek. Böylece mesajların baz istasyonunun kapsama alanı dışında hiç gönderilmemesi durumu engellenecek. Musk, antenin ve hizmetin özelliklerinin potansiyel olarak birden fazla sesli aramayı ve gerçek zamanlı mesajlaşmayı zamanında sağlayabileceğini öne sürdü.

DAHA ÖNCE DE KISMEN VARDI

SpaceX ve T-Mobile'ın sistemi ABD'de daha önce daha küçük çaplı olarak uygulanmaya başlanmıştı. Buluşun patentlerine ve FCC lisanslarına sahip olduğunu belirten Lynk'in kurucusu Charles Miller "Elon'un bunu bir hizmet olarak doğrulaması harika. Bu çok büyük bir ihtiyaç, çok büyük bir pazar ve çok büyük bir doğrulama" diye konuştu.

GÜNDEM
Meteoroloji'den 25 ili 'sarı kodla' uyardı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son dakika açıklamasına göre, 25 il için sarı kodlu uyarı yapıldı....
BURSA
Yıldırım sporda çita yükseltiyor
Mimar Sinan Spor Tesisi'ni sil baştan yenileyip modern bir komplekse dönüştüren Yıldırım Belediye...
GÜNDEM
Yürekleri ağızlara getiren görüntü! Çocukların tehlikeli oyunu...
Mardin'de bir inşaat alanında içi su dolu olan kuyu şeklindeki yerin etrafında oyun oynayan çocuk...
YAŞAM
Besleyip iyileştirdiği karga, her gün ziyaretine geliyor
Ankara'da yaralı bir karga, kendisini besleyip iyileştiren Neslişah Turgan'ı her gün ziyaret ediyor.
GÜNDEM
MSB duyurdu... 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyinde 7 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini d...
GÜNDEM
İcralık araçlarla büyük vurgun! İhale çetesi çökertildi
Otoparklarda düzenlenen icralık araç ihalelerine fesat karıştırıp, sahte tutanak tanzim ederek yo...