İş uyuşmazlıkları hızlı çözüme kavuşacak

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İş Mahkemeleri Kanunu tasarısının TBMM genel kurulunda kabul edilerek yasalaşması ile yeni bir döneme girildiğini söyledi. 

EKONOMİ, 18 Ekim 2017 Çarşamba, 17:30
İş uyuşmazlıkları hızlı çözüme kavuşacak

Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni kanun ile iş uyuşmazlıklarının daha az masrafla daha hızlı ve etkin bir şekilde çözümlenmesini sağlanacağını, böylece iş mahkemelerinin yükünü azaltacağını ifade etti. Hüseyin Şahin, tasarının kabul edilmesi ile birlikte 5521 sayılı kanun yürürlükten kaldırılarak İş Mahkemeleri Kanunu tümüyle yenilendiğini ve İş uyuşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucuya başvurunun mecburi hale geldiğini belirterek, "6325 sayılı kanunda yapılan değişiklikle de arabulucuya tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde çözüm teklifi getirme imkânı hukuk sistemimize girmiş, arabulucunun rolü, kolaylaştırıcı ve değerlendirici arabuluculuk olarak benimsenmiştir" dedi.
Yeni kanunun reform olduğunu ve yapılan düzenlemenin iş dünyasını rahatlatacağını vurgulayan Milletvekili Hüseyin Şahin, "AK Parti hükümetleri, ülkemizde ihtiyaç duyulan her alanda gerekli düzenlemeleri hızla yaparak halkımızın sıkıntılarına çözüm bulmaktadır. 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunun ülkemizde iş hayatında her gün rastlanan meselelerin çözümünü hızlandıracağına inanıyorum" dedi. Milletvekili Hüseyin Şahin yeni kanunun getirdiği değişiklikler hakkında şu bilgileri verdi:
"Kanunla 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu yürürlükten kaldırılmaktadır. Yeni İş Mahkemeleri Kanunuyla iş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulleri ile dava şartı olarak arabuluculuğa ilişkin hükümler düzenlenmektedir. İş mahkemeleri diğer hukuk mahkemelerinin tabi olduğu usule göre kurulacak. 5521 sayılı Mülga İş Mahkemeleri Kanununda Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından sadece sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan davalar bakımından ihtisaslaşmış iş mahkemeleri belirlenebilirken yeni Kanunda örneğin işe iade davaları, işçi alacağı davaları veya hizmet tespiti davaları bakımından ihtisas mahkemeleri belirlenebilecek.
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun kanun yoluna ilişkin hükümleri, iş mahkemelerince verilen kararlar hakkında da uygulanacak. Kanun yoluna başvuru süresi, ilamın taraflara tebliğinden itibaren işlemeye başlayacak. Davaların yığılması halinde, her bir talebe ilişkin vakıalar bakımından ispat yükü ve deliller ayrı ayrı değerlendirilecek. Kanun yoluna başvurulan kararlar, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay'ca acilen karara bağlanacak".

GÜNDEM
CHP'li vekile şok tepki!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Taksim Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Halk o...
SİYASET
Türkiye'den Almanya'ya nota!
24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi nedeniyle Almanya'da yaş...
YAŞAM
Akıl almaz olay! Görenler hayrete düştü
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde ahırın üstünde bulunan eve çıktıktan sonra ayağı tahtalara sıkışan in...
SPOR
Olaylı derbiyle ilgili flaş gelişme!
Fenerbahçe-Beşiktaş maçında çıkan olaylara ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alı...
GÜNDEM
İşte son çocuk Başbakan!
Başbakan Binali Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla öğrencileri Çank...
YAŞAM
Damat şaka yaptı, nikah iptal oldu!
Manisa Turgutlu'da nikah sırasında damadın "Hayır demek ne mümkün, tabii ki evet" demesi üzerine ...