İş uyuşmazlıkları hızlı çözüme kavuşacak

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İş Mahkemeleri Kanunu tasarısının TBMM genel kurulunda kabul edilerek yasalaşması ile yeni bir döneme girildiğini söyledi. 

EKONOMİ, 18 Ekim 2017 Çarşamba, 17:30
İş uyuşmazlıkları hızlı çözüme kavuşacak

Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni kanun ile iş uyuşmazlıklarının daha az masrafla daha hızlı ve etkin bir şekilde çözümlenmesini sağlanacağını, böylece iş mahkemelerinin yükünü azaltacağını ifade etti. Hüseyin Şahin, tasarının kabul edilmesi ile birlikte 5521 sayılı kanun yürürlükten kaldırılarak İş Mahkemeleri Kanunu tümüyle yenilendiğini ve İş uyuşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucuya başvurunun mecburi hale geldiğini belirterek, "6325 sayılı kanunda yapılan değişiklikle de arabulucuya tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde çözüm teklifi getirme imkânı hukuk sistemimize girmiş, arabulucunun rolü, kolaylaştırıcı ve değerlendirici arabuluculuk olarak benimsenmiştir" dedi.
Yeni kanunun reform olduğunu ve yapılan düzenlemenin iş dünyasını rahatlatacağını vurgulayan Milletvekili Hüseyin Şahin, "AK Parti hükümetleri, ülkemizde ihtiyaç duyulan her alanda gerekli düzenlemeleri hızla yaparak halkımızın sıkıntılarına çözüm bulmaktadır. 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunun ülkemizde iş hayatında her gün rastlanan meselelerin çözümünü hızlandıracağına inanıyorum" dedi. Milletvekili Hüseyin Şahin yeni kanunun getirdiği değişiklikler hakkında şu bilgileri verdi:
"Kanunla 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu yürürlükten kaldırılmaktadır. Yeni İş Mahkemeleri Kanunuyla iş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulleri ile dava şartı olarak arabuluculuğa ilişkin hükümler düzenlenmektedir. İş mahkemeleri diğer hukuk mahkemelerinin tabi olduğu usule göre kurulacak. 5521 sayılı Mülga İş Mahkemeleri Kanununda Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından sadece sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan davalar bakımından ihtisaslaşmış iş mahkemeleri belirlenebilirken yeni Kanunda örneğin işe iade davaları, işçi alacağı davaları veya hizmet tespiti davaları bakımından ihtisas mahkemeleri belirlenebilecek.
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun kanun yoluna ilişkin hükümleri, iş mahkemelerince verilen kararlar hakkında da uygulanacak. Kanun yoluna başvuru süresi, ilamın taraflara tebliğinden itibaren işlemeye başlayacak. Davaların yığılması halinde, her bir talebe ilişkin vakıalar bakımından ispat yükü ve deliller ayrı ayrı değerlendirilecek. Kanun yoluna başvurulan kararlar, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay'ca acilen karara bağlanacak".

SPOR
Fernandao, Brezilya'ya döndü
Türkiye'de Fenerbahçe ve Bursaspor formaları giyen ve yaz transfer döneminde Suudi Arabistan'ın A...
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (23 Ocak 2019)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.
BURSASPOR
Kayseri maçı öncesi Bursasporlu futbolcuların moralleri yerinde
Spor Toto Süper Lig'in 19'uncu haftasında deplasmanda İstikbal Mobilya Kayserispor ile karşılaşac...
BURSA
Kayıp engelli gencin cesedi bulundu
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde babası ile birlikte gittiği bağ evinden ayrıldıktan sonra kendisind...
BURSA
9 aylık bebek 4 santim boyunda iğne yuttu
Bursa'da 9 aylık bebeğin yuttuğu 4 santim boyundaki iğne Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hasta...
BURSA
Kaldırımda yürüyen genci ezen kamyon şoförü hakkında karar!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, elinde bisikletiyle kaldırımda giden Suriyeli genci ezen kamyon şoför...