İş uyuşmazlıkları hızlı çözüme kavuşacak

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İş Mahkemeleri Kanunu tasarısının TBMM genel kurulunda kabul edilerek yasalaşması ile yeni bir döneme girildiğini söyledi. 

EKONOMİ, 18 Ekim 2017 Çarşamba, 17:30
İş uyuşmazlıkları hızlı çözüme kavuşacak

Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni kanun ile iş uyuşmazlıklarının daha az masrafla daha hızlı ve etkin bir şekilde çözümlenmesini sağlanacağını, böylece iş mahkemelerinin yükünü azaltacağını ifade etti. Hüseyin Şahin, tasarının kabul edilmesi ile birlikte 5521 sayılı kanun yürürlükten kaldırılarak İş Mahkemeleri Kanunu tümüyle yenilendiğini ve İş uyuşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucuya başvurunun mecburi hale geldiğini belirterek, "6325 sayılı kanunda yapılan değişiklikle de arabulucuya tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde çözüm teklifi getirme imkânı hukuk sistemimize girmiş, arabulucunun rolü, kolaylaştırıcı ve değerlendirici arabuluculuk olarak benimsenmiştir" dedi.
Yeni kanunun reform olduğunu ve yapılan düzenlemenin iş dünyasını rahatlatacağını vurgulayan Milletvekili Hüseyin Şahin, "AK Parti hükümetleri, ülkemizde ihtiyaç duyulan her alanda gerekli düzenlemeleri hızla yaparak halkımızın sıkıntılarına çözüm bulmaktadır. 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunun ülkemizde iş hayatında her gün rastlanan meselelerin çözümünü hızlandıracağına inanıyorum" dedi. Milletvekili Hüseyin Şahin yeni kanunun getirdiği değişiklikler hakkında şu bilgileri verdi:
"Kanunla 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu yürürlükten kaldırılmaktadır. Yeni İş Mahkemeleri Kanunuyla iş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulleri ile dava şartı olarak arabuluculuğa ilişkin hükümler düzenlenmektedir. İş mahkemeleri diğer hukuk mahkemelerinin tabi olduğu usule göre kurulacak. 5521 sayılı Mülga İş Mahkemeleri Kanununda Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından sadece sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan davalar bakımından ihtisaslaşmış iş mahkemeleri belirlenebilirken yeni Kanunda örneğin işe iade davaları, işçi alacağı davaları veya hizmet tespiti davaları bakımından ihtisas mahkemeleri belirlenebilecek.
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun kanun yoluna ilişkin hükümleri, iş mahkemelerince verilen kararlar hakkında da uygulanacak. Kanun yoluna başvuru süresi, ilamın taraflara tebliğinden itibaren işlemeye başlayacak. Davaların yığılması halinde, her bir talebe ilişkin vakıalar bakımından ispat yükü ve deliller ayrı ayrı değerlendirilecek. Kanun yoluna başvurulan kararlar, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay'ca acilen karara bağlanacak".

BURSA
Bursalı mandalinacı Veysel yıldız oluyor!
Bursa'da 10 yıldır pazarcılık yapan 21 yaşındaki Veysel Mutlu'nun tezgah başında söylediği 'Vay D...
BURSA
Bursa Nilüfer'de feci kaza! 1 ölü
Bursa'da kontrolden çıkarak taklalar atan aracın sürücüsü feci şekilde can verdi, o anlar ise baş...
YAŞAM
Bursa yolunda feci kaza! 13 ölü 42 yaralı...
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 13 kişi hayatını kaybederken, 42 kişi de yaralandı.
BURSASPOR
Bursaspor'da flaş ayrılık!
Bursaspor Kulübü, defans oyuncusu İsmail Konuk ile yolların ayrıldığını duyurdu.
BURSA
Bursa'da pazar günü metro ücretsiz!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ocak Pazar günü saat 14.00'da Fatih Sultan Mehmet (FSM) Bu...
DÜNYA
Okula baltalı saldırı!
Rusya'ya bağlı Buryatiya Özerk Cumhuriyeti'nde baltayla sınıfa dalan bir öğrenci, öğretmen ve çok...
İşte Miss Turkey 2017 birincisi Aslı Sümen
İşte dünyanın en uzun boylu kedisi
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar
Rolleri uğruna inanılmaz değişen oyuncular

En Çok Okunan Haberler