Güzellik başa bela olmasın!

Güzelleşmek uğruna kullanılan pek çok kozmetikte olduğu gibi saç boyaları da zararlı bir takım maddeler içeriyor. Bu maddeler mesane, karaciğer ve beyin kanserine yol açabiliyor.

SAĞLIK, 04 Aralık 2017 Pazartesi, 10:40
Güzellik başa bela olmasın!

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre özellikle saç boyalarının içerisinde yer alan bir takım kimyasallar, kullanıcılarına zarar veriyor. Buna göre saç boyalarının içerisindeki bu maddeler, saç derisi tarafından emilip ileride mesane, karaciğer ve beyinkanserine yol açabiliyor.

BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİ YASAKLADI

İngiltere'de yapılan bir çalışmada, saçlarını yılda yaklaşık 12 defa boyayan kadınların, hiç boyamayanlara oranla mesane kanserine yakalanma oranları 2 kat daha fazla. Amerika'da yapılan araştırmalardaki uzmanların görüşü de, boyalarda kullanılan kimyasalların zararlı olduğu yönünde. Birçok Avrupa ülkesinde ise boyalarda kullanılan bir takım zararlı kimyasallar yasaklandı.

ARKA KISMINDAKİ YAZIYI OKUMADAN GEÇMEYİN

Uzmanlar, kullanılan boyanın kimyasal içerip içermediğini belirten bazı önemli detayların olduğunu ve bunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Özellikle organik boyaların arka kısmında BDIH (kontrol edilmiş doğal kozmetik) yazısının mutlaka bulunması gerektiğini aktaran uzmanlar, zararlı kimyasalları içerin boyalardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

EVDE KINA İLE RENK VERİN

"Güzellik uğruna vücudunuza zarar vermek yerine, piyasadan temin ettiğiniz ürünlerin etiketlerini inceleyip, doğal olduğunu belirten BDIH yazısını gördüğünüz ürünleri alarak, evde ise kına gibi doğal renk verici hatta saçı besleyici özellikte bir takım doğal bitkilerden elde edilmiş yöntemlerle saçınızı boyayabilirsiniz" önerisinde bulunan uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için doğallığın önemine dikkat çekiyor. Saç boyasının kullanım şekli ve sonrasındaki aşamalara da değinen uzmanlar, saç boyalarının içerisindeki bazı kimyasal maddelerin saç derisi tarafından emilip ileride mesane, karaciğer ve beyin kanserine yol açabileceğini söylüyor.

BURSA
Bursa'da panik anları!
Bursa'da çocuğunu hastaneye götürmek için aşırı hız yapan sürücü sokak arasında bulunan bir kıraa...
GÜNDEM
Dakikalarca acı içinde kıvrandı! Sebebi ise...
Zonguldak'ta parmağına sıkışan yüzüğü çıkartamayan talihsiz kadının imdadına AFAD ekipleri yetişt...
YAŞAM
Beton mikseri ile otomobil çarpıştı: 9 yaralı
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde beton mikseri ike otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafi...
DÜNYA
BM'den İsrail ve Hamas'a çağrı!
BM Genel Sekreteri Antnio Guterres, İsrail ve Hamas'a bölgede tırmanan gerginlik konusunda geri a...
SİYASET
Bakan Albayrak'tan G-20 temasları
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Buenos Aires'te düzenlenen G-20 Hazine ve Maliye Bakanlar...
BURSA
Feci kaza! Kafa kafaya çarpıştılar
Kırıkkale'de farlarını açmayan sürücü kavşaktan geçen diğer araç ile kafa kafaya çarpıştı. Kazada...