Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) 2023 yılı Öykü Onur Ödülü ile Şiir Onur Ödülü, yaşanan deprem felaketi nedeniyle bu yıl, aynı gece düzenlendi.
Nilüfer Belediyesi iş birliğiyle Nâzım Hikmet Kültürevi'nde düzenlenen etkinliğe, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, BUYAZ Başkanı Bülent Elitok ile Başkan Yardımcısı Fehmi Enginalp de katıldı. 14 Şubat Dünya Öykü Günü ile 21 Mart Dünya Şiir Günü bildirilerinin okunduğu gecede Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile BUYAZ Başkanı Bülent Elitok, BUYAZ Öykü Onur Ödülü'nü Lütfiye Aydın'a, Şiir Onur Ödülü'nü de Yusuf Alper'e verdi.
Ödüle değer görülen Lütfiye Aydın ve Yusuf Alper'i kutlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Birkaç yıldır duygularımızda, felaketlerden dolayı bir zedelenme oluştu. Şiirin, öykünün ruhumuza verdiği duygular, maalesef yaşadığımız felaketler sonrasında yaralandı. Ancak hayat bir yandan devam ediyor. Şiirin, öykünün, sanatın verdiği hayat iksiri, damarlarımızda akmaya devam edecek. Sanatın hayatımızdan hiç eksilmemesini diliyorum" diye konuştu.
Ödül töreninin ardından Yusuf Alper ile Lütfiye Aydın, şiir ve öykü üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Bülent Elitok ile Pelin Yılmaz'ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide konuklar, yazın hayatı, eserleri, çocukluk hatıraları ve yaşanmışlıkları üzerine konuştu. Edebiyat hayatına şiirle başladığını belirten Lütfiye Aydın, "Kurtuluş kitabım" dediği Tsunami isimli kitabına ilişkin konuştu. "Kitap, çok iyi bir terapi yöntemidir" diyen Aydın, yazarların, bütün sanat disiplinlerinden esinlenmesi gerektiğini ifade etti. Aydın, "Yazar kişinin duyuları, bütün dünyaya ve disiplinlere açık olmalıdır" diye konuştu. Cumhuriyet döneminin kadınlara büyük bir kapı açtığını söyleyen Lütfiye Aydın, kadınların isminin bu dönemde daha çok duyulmaya başladığını belirtti. Yaşamın her anında aklına gelenleri not ettiğini söyleyen Lütfiye Aydın, "Çünkü içimde yaralarım var. Bu yaralarım yokluktan, aşktan, pişmanlıktandır. İnsani olan bütün haller, benim konum oluyor. Kitaplarım, benim çocuklarımdır. Öykülerimi okuyanlar beğendiğini vurgulayınca, sevinç duyuyorum. Bu yüzden yazıyorum" şeklinde konuştu.
Şairliğinin yanı sıra psikiyatrist de olan Prof. Dr. Yusuf Alper de, yazın hayatına başladığı ilk yılları, Cemal Süreya ile hatırarını, psikanaliz ve psikodinamik açıdan yazdığı eserleri üzerine konuştu.
Psikanalitik yaklaşımda, yazılan şiirde şairin bir insan olarak ne gibi duyularla yazdığını, neler yaşadığını ve şuur dışında ne gibi dürtülerle hareket ederek o dizeleri oluşturduğunun ele alındığını belirten Yusuf Alper, psikanalizin yüzlerce ciltte anlattığını, Cemal Süreya'nın "Annem çok küçükken öldü. Beni öp, sonra doğur beni" diyerek iki dizede anlattığını söyledi.
En Çok Okunan Haberler
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi den...
Bursa'daki dev AVM'nin satışı gerçekleştiCarrefourSA Bursa Alışveriş Merkezi'nin mülkiyet dev...
Bursa'da damat komalık oldu, gelinin ailesi ...Bursa'da gelin ve damadın aileleri arasında çıkan ka...
Bursa'da yağmur sularının yükselttiği derede...Bursa'da yağmur sularının yükselttiği derede erkek c...
Bursa'da hesaba itiraz eden müşteri büfe sah...Bursa'nın Mudanya ilçesi hesaba itiraz eden müşteri,...
Enflasyon oranları açıklandı: Memur ve emekl...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasy...
Bursa'da kız arkadaşını sokak ortasında darp...Bursa'da kız arkadaşıyla kavga eden kişi, kavgayı ay...
2 saatlik sağanak yağış ve dolu Bursa'da hay...Bursa'da sağanak yağmur ve dolu yağışı hayatı felç e...
Bursa'da kırmızı bültenle aranan zanlıdan tü...Bursa'nın Orhangazi ilçesinde geçen yıl zeytin bahçe...
Bursa kayıp 3 kız için ayağa kalktı, kızlar ...Bursa'da paten kaymak için evden çıkıp Nilüfer ilçes...