Bursa'da tarihi projeye gölge düşmeyecek

 Bursa'da tarihi Ulu Cami ve Hanlar Bölgesi'nin önünün açılması için 39 binanın yıkımının ardından, yıkılan AVM'nin yerinde izinsiz inşai faaliyet başlaması kamuoyunun tepkilerine yol açtı. Büyükşehir Belediyesi, bu yapının durdurulması için iki kez tutanak tutarken, hukuki olarak da teşebbüste bulundu.

BURSA, 02 Aralık 2022 Cuma, 09:10
Bursa'da tarihi projeye gölge düşmeyecek

Proje çerçevesinde yıkılan Boyner Binası'nın olduğu yere yapılan imalatla ilgili olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 kez tutanak tutularak, imalatın durdurulduğu ancak buna rağmen çalışmaların devam ettiği belirlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği Bursa Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi çerçevesinde, aralarında Zafer Plaza bünyesindeki Boyner Binasının da olduğu 39 binanın yıkımı tamamlanmıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan yarışma ile uygulama projesi belirlenirken, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanan proje ile alanın ayrıcalıklı bir meydan olarak düzenleneceği kamuoyuna duyurulmuştu.


Ancak yıkılan Boyner Binasının bulunduğu alanda Ekim ayı içinde başlayan çelik konstrüksiyon imalatların giderek yükselmesi kamuoyunun tepkilerine yol açtı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 18 Ekim'de alanda yapılan incelemenin ardından tutarak tutulup, imalat durduruldu.


Üst katları yıkılan AVM'nin yıkım sonrası kalan alanlarının düzenlenmesi ve zemin altında kalan katlara giriş için yapılacak imalatları içeren projenin Koruma Kurulu'ndan onay alması gerekirken, onay süreci tamamlanmadan imalata izinsiz başlandığı tespit edildi. Büyükşehir ekipleri tarafından 24 Kasım'da yerinde yapılan ikinci incelemede imalatların durdurulmayıp, devam ettiği tespit edilince, yeniden tutanak tutuldu. İnşai faaliyetin durdurulması, izinsiz uygulamaların kaldırılması ve alanın onaylı projeye uygun hale getirilmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından hukuki süreç başlatıldı.


Projenin onay sürecinin tamamlanmaması, Koruma Kurulu Kararları ve Büyükşehir Belediyesi'nin izinsiz uygulamayı durdurmasına rağmen, imalatların durmadığı tespit edildi.
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, alandaki tüm uygulamaların onaylı, Bursa Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi'ne uygun olarak gerçekleştirileceği, onaylı projelere aykırı hiçbir uygulamaya izin verilmeyeceği belirtildi.

BURSA
Osmangazi Belediyesi seferber oldu! Ekipler genç kızı 28 saat sonra enkaz altından çıkardı
Osmangazi Belediyesi Sivil Savunma Birimi ekipleri, Kahramanmaraş'ta enkaz altında kalan 17 yaşın...
GÜNDEM
Bakan Soylu'dan deprem açıklaması! Son durum ile ilgili bilgi verdi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesinde açıklamalarda bulunuyor. Konuşmasında, "Kahrama...
GÜNDEM
AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş, enkaz altında yaşamını yitirdi
Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin yıkımlara neden olduğu Adıyaman'da enkaz altında kalan AK...
BURSASPOR
FE Bursasporlu Ahmet Düverioğlu'nun anneanne acısı! Depremde can verdi
Frutti Extra Bursaspor'un tecrübeli basketbolcusu Ahmet Düverioğlu'nun anneannesi, Malatya'd...
SİYASET
Bahçeli'den deprem açıklaması: 'Saramayacağımız hiçbir yara Allah'ın izni ve inayetiyle yoktur'
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Gün, sen-ben ayrımıyla, nefsi arzularla...
GÜNDEM
İşte deprem sırasında ve sonrasında dikkat etmemiz gerekenler
Deprem, yaşadığımız coğrafyanın yadsınamaz bir gerçeği. En son Kahramanmaraş ve çevre illerinde y...