BAŞKAN MATLI'DAN TARIMDA GENÇ İSTİHDAMINI ARTIRMA ÇAĞRISI

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle açıklama yapan Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, tarımın geleceği için gençlerin sektöre yönlendirilmesi çağrısında bulundu.

BURSA, 14 Mayıs 2024 Salı, 10:50
BAŞKAN MATLI'DAN TARIMDA GENÇ İSTİHDAMINI ARTIRMA ÇAĞRISI

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Tarım sektörünün Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Milli ekonominin temeli ziraattır" sözünde belirttiği gibi ülke ekonomisinin ve gıda güvenliğinin temel taşlarından biri olduğunu belirten Başkan Matlı, mesajında şunları kaydetti:

"Tarlalarında gecesini gündüzüne katarak aralıksız çalışan, zorlu hava şartlarına göğüs geren, ektiğini biçen, emeğiyle bereket yaratan çiftçilerimiz ülkemizin kalkınmasında yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelmektedir. Çiftçilerimizin emeği ve özverisiyle üretilen ürünler, sofralarımıza bereket, ülkemize ise refah getirmektedir. Bugün dünya nüfusunun her geçen gün çoğalması ve gıda ihtiyacının artması, tarımın ve çiftçilerin önemini daha da artırmaktadır.

Ancak, bu noktada üzücü bir gerçekle yüzleşmekteyiz; gençlerimiz tarım sektöründe yeterince yer almamaktadır. Öyle ki TÜİK verilerine göre, 2023 yılında tarım sektöründe istihdam edilenlerin sayısı bir yılda 171 bin kişi azalırken, genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 17,4 olması gençlerimizin tarım sektörüne uzak durduğunu göstermektedir.

Bu durum, gelecekte üretimde sıkıntılara ve tehditlere yol açabilir. Tarımsal üretimde sürdürülebilirlik ve kalkınma için gençlerimizin tarım sektörüne kazandırılması ve teşvik edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Onlara tarımın sadece toprakla değil, aynı zamanda teknolojiyle de iç içe olduğunu göstermeliyiz. Modern tarım uygulamaları, dijitalleşme ve yenilikçi çözümlerle gençlerimizin ilgisini çekebilir ve sektöre kazandırabiliriz.
Bu bağlamda, genç çiftçilere yönelik finansal desteklerin artırılması, tarım eğitiminin yaygınlaştırılması ve modern tarım teknolojilerine erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Bursa Ticaret Borsası olarak, genç çiftçilerimizin, girişimcilerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Unutmayalım ki, gençlerimiz tarımın geleceğidir. Onları sektöre kazandırarak, tarımın ve ülkemizin geleceğini güçlendirebiliriz.

Bu vesileyle emekleriyle toprağa değer katan tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü yürekten kutluyor, bolluk ve bereket içerisinde verimli bir yıl geçirmelerini diliyorum."

BURSA
48. Yeşil Bursa Rallisi için seremonik start verildi
Türkiye'nin en eski otomobil sporları kulübü olan Bursa Otomobil Sporları Spor Kulübü (BOSSEK) ta...
GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete'de
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
BURSA
Bursa'da başkanlar eşofmanları giyip sahaya çıktı, gençlerle kıyasıya mücadele etti
Osmangazi Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk'ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çer...
GÜNDEM
MSB'den acı haber! Kuzey Irak'ta bir asker şehit
Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kaplan operasyonu bölgesinde, silah kazası sonucu Piyade Sözleşmel...
BURSA
Bursa'da tartışma kötü bitti! 14 yaşındaki çocuğu öldüresiye dövdüler
Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kavgada darp edilen 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı. Ç...
BURSA
Engelli bireyler Osmangazi'de çok mutlu
Osmangazi Belediyesi, Dünya Engelliler Haftası'nı düzenlediği etkinlikle kutladı.