Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

ZEYDER, bakanlığa “tağşiş” raporu sunacak

Tağşişli zeytin ve zeytinyağı ile rapor hazırlayarak bakanlığa sunacağız” dedi.

24 Ekim 2016 Pazartesi, 14:05
ZEYDER BAKANLIĞA “TAĞŞİŞ” RAPORU SUNACAK

ZEYDER, zeytin ve zeytinyağında tağşişin önlenmesi için Zeytincilik Kanunu ile ilgili rapor hazırlayarak bakanlığa sunacak.
Geçen eylül ayında Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği’nin ilk genel kurul toplantısında göreve seçilen yeni yönetim kurulu faaliyetlerine başladı. ZEYDER Başkanı Hidamet Asa’nın başkanlığında toplanan dernek yönetim kurulu üyeleri, ilk toplantıda zeytin ve zeytinyağında tağşişin önlenmesi ile 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılaştırılması Hakkındaki Kanuna dair rapor hazırlayarak, ilgili bakanlığa sunma kararı aldı. Toplantıya, ZEYDER Yönetim Kurulu Üyesi seçilen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan da katıldı.
ZEYDER’in meseleleri çözmek için ilgili kurumlarla temasa geçeceğini vurgulayan Hidamet Asa, “Derneğimizin ilk genel kurulunu eylül ayında yaptık. Yönetim kurulumuzla birlikte hiç vakit kaybetmeden başta tağşişli ürün, merdiven altı üretim, Zeytincilik Kanunu, rekolte çalışmalarında bilimsel metotlar gibi konularda gerekli çalışmaları yaparak raporlarımızı hazırlayacağız. Tağşişli zeytin ve zeytinyağı ile rapor hazırlayarak bakanlığa sunacağız” dedi.
Başkan Asa, sektörün meselelerinin başında merdiven altı üretimin geldiğini belirterek, tağşişli ürünlerin piyasaya sunulduğunu kaydetti. Hidamet Asa, 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılaştırılması Hakkındaki Kanun’da yapılacak değişikliği de değerlendirerek, “Söz konusu kanuni düzenleme ile sofralık zeytin üretiminde dünya lideri olmayı hedefleyen ülkemizin zeytinlik alanları azalacak ve dolayısıyla üretimin de azalmasıyla birlikte dünya liderliği hedefine ulaşmamız zor olacaktır. Milli Tarım Projesi kapsamında üreticiye verilecek mazot desteği ile bir çığır açan Tarım Bakanlığı’mızın bu konuyu da sahipleneceğini düşünmekteyiz” diye konuştu.
Toplantıda, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) gerçekleştirdiği rekolte tahmin çalışmaları ve açıklanan rakamlar da değerlendirilirken, UZZK’nın açıkladığı zeytin ve zeytinyağı verilerinin sağlıklı olmadığı vurgulandı. Rekolte tahmin çalışmalarının bilimsel metotlarla yürütülmesi gerektiğine işaret eden Asa, “ZEYDER olarak İl Gıda Tarım ve
Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa Bursa bölgesindeki ağaç varlığının uydudan tespitine yönelik bilimsel bir çalışma yürütüyoruz. Bursa’da pilot olarak başlayan çalışmanın uzun vadede ülke genelinde de uygulanmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>