17 Haziran 2015 Çarşamba, 21:08
Umut Asma
Umut Asma umut.asma@iha.com.tr Tüm Yazılar

Zaman makinası niye yok?

bir insanın kırmızı çizgileri olurmu diye bir soru yöneltildi.
İlkönce kırmızı çizgiler anlamı ne ifade ediyor.?
Ahlak ve yaşam kurallarını ihlal etmek anlamında kullanılır çoğu zaman.Müslüman İnsanların yaşayışındaki Ahlak en büyük kırmızı çizginin ismini ve içeriğini oluşturur. İnsanı zerreden kürreye yaratılmışların, ikram açısından en üstünü olduğunu, tüm duyu organlarımızla tüm yaratılmışlardan dünyada, kat be kat dahafazla istifade edilerek yaşamak, kırmızı çizgi diye tanımlamadığımız kurallar içinde farkında olarak yaşamak; ve Allah’ın hakim ismi ile her an hayatımizi bizim duyu organlarının keşfedemediği bir görüş ile bizi her an gördüğünü, kendi kurallarında bütün bu kainatı her an yarattığını bilerek yaşamak.
Kur’an Öyle bir zatın kelamıdır ki; bütün zamanları ve eşyayı bir anda görüyor. Yüce Allah’ın Risale-i Kur’anda belirttiği uzere, kendi katında bu yaradılış sonlanmış ve Ahiret günü çoktan yapılmış ve herkez ceza veya mükafatlandırılmaktadırlar. Böyle bir şekilde bitirlmiş ve sonlanmamış olarak sonlandırılan muhakemesi yapılmış olan insan hayatları arasında, zamanda geriye gidilip bir hayatı değiştirebilme hayali bile bir kırmızı çizgiye dahi yaklaşamaz.
Bir evlat zamanda geriye gitse; annesinin gençlik yılları olduğu zamana ve ona aşık olsa; aynı şekilde bir baba? İşte Ahlak kuralları olan kırmızı çizgiler, bu kuralları koyan Yaratıcı Rab tarafından insanların yaratılışlarında bir meziyet ve cennet anahtarlarının İmandan sonra en önemli olan Ahlak değerleri, İslam yaşayışında en önemli çizgiler sıralamalarında imandan sora bu kuralsa; evet, Allah öyle bir kurallarla bizi okadar yakından heranımıza hakim ki; bununla beraber insanların müstehak olup cehennemde cezalandırılmasına gönlü razı olmaz, bununla birlikte her yaratıldığı evrede kullarının selam ve selamette olmasını ister, tıpkı anne kardındaki selahiyet içindeki yolculuk gibi, tıpkı ruhlarımız yaratıldığı Adem Aleyhisselam dan anne karnına düşen zamandaki emin ve şefkatli yolculuk gibi. Allah kullarına zulm etmez, bilhakis merhamatlidir. Öyleki bize merhamet peygamberi gönderdi. benim yaşadığım bugünkü nesil okadar ikramlara gark (hazır kurtarılmış özgür bir vatan,ehli sünnet yolundaki en bahtiyar müslüman olarak yaşamak hakkı; Kitab-ımız bize kadar ulaşmış.) olmuşki kırmızı çizgileri ihlal etmek değil yanına bile yaklaşmadan yaşamak, farkında olmanın verdiği huzur ve rabbine emanet olduğunu bilmenin keyfini çıkararak yaşamak, Hayatı keşfetmemin ta kendisidir. İşte kendi kurallarında yaratmaya ve yaşatmaya devam eden Allah, Ahlaksızlık yapılabilecek bir kanalı neden açsın ki? Kurallar da güzel kurallara uymakta. bir deyim vardır hani “Kurallara uy uzun yaşa!”. Zamanda geriye gitmek diye bişey yok. Şimdi kendine bir jest yap! Bir bardak çay doldur ve bir daha geri gelemiyecek olan zamanın tadını çıkart.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>