Yörük Türkmen’ler fetih şenliklerinde buluştu

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Pınarbaşı Parkı’nda Yörük Türkmen Buluşması çadır ziyareti gerçekleştirildi.

11 Nisan 2015 Cumartesi, 17:47
fetih senlikleri

Şenlikler kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Yörük Türkmen Buluşması etkinliğine Türkiye’nin 27 ilindeki Yörük Türkmen Derneklerinden toplan 150 temsilci katıldı. Pınarbaşı Parkı’nda yüzlerce Yörük Türkmen’in buluşmasına sahne olan etkinlik büyük bir coşku içinde geçti. Kurulan çadırlarda yörelerine ait türküleri söyleyen ve yöresel oyunlarını oynayan Yörük Türkmenler, renkli görüntüler ortaya koydu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, etkinlik alanında büyük bir coşku ile karşılandı. Kurulan çadırları tek tek gezen Başkan Dündar, Yörük Türkmenler ile sohbet etti. Başkan Dündar, halk dansları ekipleri ile birlikte oyunlar oynadı. Türkiye Yörük Türkmen Birliği Başkanı ve aynı zamanda Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Yörük Türkmenlerini unutmayarak Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri etkinliklerinde yer verdiği için Başkan Dündar’a teşekkürlerini sundu. Türkiye Yörük Türkmen Beylerbeyi Niyazi Çapa da, Başkan Dündar’a kurtuluş ve dirilişin simgesi olan kalpak hediye ederek, keyfiye bağladı.

Yörük Türkmen Buluşması Çadır Ziyareti etkinliğini Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında bu yıl ilk kez düzenlediklerini belirten Başkan Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak, 11 yıldır Osmanlının kurucusu Osman Gazi’yi anarak Bursa’nın fethini büyük bir coşku ile kutluyoruz. Her yıl artan katılımla ve zenginleşen etkinliklerle gerçekleştirdiğimiz şenlikler ile yaklaşık bir ay boyunca tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu sene tüm Türkiye’deki Yörük Türkmen Derneklerinin temsilcilerinin katılımıyla coşkulu bir buluşma gerçekleştirdik. Pınarbaşı Parkı’nda kurulan çadırlarda Yörük Türkmen temsilcilerimiz bizimle birlikte oldular. Kendilerine düzenlemiş olduğumuz etkinliğe verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>