Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Yıldırım’da ‘Mahalle Sohbetleri’

Kültür sanat etkinliklerinde önemli çalışmalara imza atan Yıldırım Belediyesi, ‘Mahalle Sohbetleri’ programında İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’nu ilçe sakinleri ile buluşturdu.

26 Şubat 2016 Cuma, 14:16
edebali

Her ay Yıldırım’ın farklı bir mahallesinde düzenlenen ‘Mahalle Sohbetleri’ programının Şubat ayı buluşması, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım İlçe Müftüsü Osman Şen ve çok sayıda Yıldırımlının katılımı ile Teleferik Mahallesi Çamlık 2 Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve ilçe sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Yazar Ömer Döngeloğlu, Hazreti Muhammed’in hayatı, güzel ahlakı ve örnek kişiliği, İslam coğrafyasında batı kültürünün etkileri, toplumdaki kültür yozlaşması ve İslam âlimleri üzerine bilgiler verdi.

Gerçekleşen terör olaylarına da değinen Döngeloğlu, “Vatanımızı bölmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Ortadoğu’da Müslüman’ı Müslüman’a kırdırmaya çalışan dış güçlerin oyununa gelmeyelim. Bu ülke Türk’e de, Kürt’e de, Sünni’ye de Alevi’ye de yeter. Yapmamız gereken bir olmak, birlik olmak ve kardeşlik çerçevesinde kenetlenmek” dedi. Öte yandan kadınlara yönelik artan şiddet olaylarına da değinen Döngeloğlu, “Peygamber Efendimiz ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ buyurduğu hadisinde annelerimizin, hanım kardeşlerimizin ve eşlerimizin bizlere emanet olduğunu ifade etmiştir. Bu yüzden bir masumun canını yakmak, hayatına kıymak dinimizde kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

YB (3)

AİLE YAPISINA VURGU

Kültürü, inançları, örf ve adetleri sonraki kuşaklara aktarma konusunda ortaya koyduğu emekten dolayı Ömer Döngeloğlu’na teşekkür eden Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Biz, inancı ve değerleri ile kadim bir medeniyetin, büyük bir kültürün torunlarıyız. Mahalle buluşmalarını önemsedik çünkü aile yapısı bizlerin yaşatması gereken bir değer” dedi. Bir toplumun geleceği merak ediliyorsa, o toplumun kadınlarının yaşantısına bakılması gerektiğini dile getiren Başkan Edebali, “Biz kadınlarımıza, annelerimize baktığımız zaman gelecek adına çok umutluyuz. Siz hanımlarımız çocuklarımıza kültürümüzü, değerlerimiz inançlarımızı öğretiyorsunuz. Gelecekte de çok daha güçlü olmamızı, aile kültürümüzü ve değerlerimizi muhafaza etmemiz sağlayacaktır” diye konuştu.

YB (7)

‘KADINLARA DESTEĞİMİZ SÜRECEK’

Kadınların kültürel ve sosyal yaşama katılmalarını önemsediklerinin altını çizen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Kadınlarımıza, gençlerimize, engellilerimize çok önem veriyoruz. 54 branşta, 10 binin üzerinde hanım kardeşimiz YIL-MEK’ te meslek sahibi oluyor. Yıldırım Kadın Girişim Üretim İşletme Kooperatifi ile kadınlarımızın aile ekonomisine katkıda bulunmaları için imkânlar oluşturacağız. Kadınlarımızın katılımına önem verdiğimiz kültür turlarında, kültür başkentlerine rehberler eşliğinde götürüyoruz” ifadelerini kullandı. Belediye bünyesinde oluşturulan Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nden ücretiz olarak faydalanılabileceğini de hatırlatan Başkan Edebali, “Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezimizde kanser taraması yapan Türkiye’deki 3 cihazdan birine sahibiz. Kanserle mücadele kapsamında kadınlarımızın ulaşımını araçlarımızla sağlıyoruz. Millet Mahallesi’nde faaliyete geçen kadın spor merkezimize yenilerini ekleyerek bayan spor hocalarımız eşliğinde kadınlarımızın spor dolu bir yaşam sürmelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

YB (1)

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye, Yıldırımlılarla buluşarak manevi duyguları paylaşma imkânı tanımasından dolayı teşekkür eden Ömer Döngeloğlu tarafından okunan dua ile program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>