Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Yıldırım’da hayvanlar sahipsiz değil

Sokak hayvanlarını ilçenin sakini olarak kabul eden Yıldırım Belediyesi, bir taraftan ilçeyi kedi evleri ile donatıyor, diğer taraftan da bu evlere yılda 4 bin 500 kilogram mama bırakıyor.

03 Mayıs 2016 Salı, 15:44
YILDIRIM’DA HAYVANLAR SAHİPSİZ DEĞİL YILDIRIM BELEDİYESİ, İLÇEYİ KEDİ EVLERİ İLE DONATIYOR KEDİ EVLERİNE YILDA 4 BİN 500 KİLOGRAM MAMA BIRAKILDI

Sokak hayvanlarını ilçenin sakini olarak kabul eden Yıldırım Belediyesi, bir taraftan ilçeyi kedi evleri ile donatıyor, diğer taraftan da bu evlere yılda 4 bin 500 kilogram mama bırakıyor.
Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Tedavi Merkezi’nde binlerce hayvan tedavi edilip sahiplendirilirken, sokak hayvanları da unutulmuyor. Hayvanseverlerin desteği ile gerçekleştirilen proje kapsamında ilçenin farklı bölgelerine 5’i fiberglas, 18’i ahşap olmak üzere 23 kedi evi yerleştirildi. Hayvanlarının her türlü ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak hazırlanan ve toplam sayıları 66’yı bulan kedi evleri 5 yıldızlı otel konforunda. Sokak hayvanları için sadece barınakla yetinmeyen Yıldırım Belediyesi, onların beslenmesi için de mama desteği sağlıyor. Hayvan severler ile iş birliği içeresinde çalışmalar kapsamında kedi evlerine ayda 375 kilogram, bir yı ise 4 bin 500 kilogram mama bırakılıyor.
İnsanların sokak hayvanlarına karşı sorumlulukları olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Biz ilçemizdeki sahipsiz hayvanları Yıldırım’ın sakini olarak kabul ediyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Cumalıkızık’taki Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Tedavi Merkez’imizi Türkiye’nin en modern ve işlevsel tesislerinden birisi haline getirdik. Burada hayvanların tedavileri yapılıyor ve sahiplendiriliyor. Kış aylarında besleme noktaları oluşturuyoruz. Kuş evleri yapıyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak, şefkat elimizi hiç bir zaman onların üstünden çekmiyoruz” diye konuştu.
Hayvanlara karşı merhametin artarak devam edeceğini vurgulayan Edebali, “Biz, camilere kuşlar için evler yapan, yaban hayvanlarının aç kalmaması için vakıflar kuran bir mirasın temsilcileriyiz. 19 yüzyılda Osmanlı topraklarını ziyaret eden yabancı gezginler, Müslümanların yaşadığı mahalleleri hayvanlara yapılan muameleden anlarlardı. Seyahatnamelerinde ‘Müslüman mahallelerde yaşayan kediler, kendilerine daima iyi muamele yapıldığı için insanlardan korkmazlar, onlardan kaçmazlar. Ecnebi mahallelerinde yaşayan kediler ise daha önce gördükleri kötü muamele sebebiyle insanı görür görmez selameti kaçmakta bulurlar’ ifadelerinde sık sık rastlanır. Böyle bir kültürün temsilcisi olarak, Yıldırımlı hemşehrilerimizle birlikte, hem hayvanlarımızı koruyor, hem de aidiyet duygusunu geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>