Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

Yıldırım’da geri dönüşüm seferberliği

Yıldırım Belediyesi, tonlarca atık toplayarak çevrenin kirlenmesini önledi.

21 Ekim 2016 Cuma, 14:38
drfghö

Yıldırım Belediyesi, tonlarca atık toplayarak çevrenin kirlenmesini önledi.
Geri dönüşümde yaptığı çalışmalarla Avrupa standartlarını yakalayan Yıldırım Belediyesi, 30 Mart 2014-30 Eylül 2016 tarihleri arasında 25 bin 416 ton ambalaj atığı toplayarak 423 bin ağaçlık bir ormanı kurtarırken, topladığı 32 bin 765 kilogram bitkisel atık yağ ve 2 bin 725 kilogram atık pil ile 59 bin adet olimpik yüzme havuzunu dolduracak içme suyunun kirlenmesinin önüne geçmiş oldu. Toplanan atık cam miktarıyla Şubat 2016’dan beri Avrupa standartlarını tutturan Yıldırım Belediyesi, toplamda 1014 ton atık cam toplayarak 101 ton petrole eş değer enerji tasarrufuna katkı sağlamayı başardı. Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri 1399 adet elektrik ve elektronik atığın yanı sıra 10 bin 631 adet ömrünü tamamlamış lastik toplayarak 12 ton çelik tel ve 4 ton tekstil ürününü geri dönüşü sayesinde ekonomiye yeniden kazandırdı.
Göreve geldikleri ilk günden itibaren çevre koruma ve geri dönüşüm konusunda yapılan çalışmalarla Yıldırım’ın çehresini değiştirdiklerini belirten Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Eskiden çöp olarak adlandırılan maddelerin gelişi güzel atılmasına engel olarak, halka bu atıkların kıymetli birer hammadde kaynağı olduğunu öğretiyoruz. Kurduğumuz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz ile birlikte önemli işlere imza attık. Çevre insanlığın en büyük meselesidir. Şayet çevremizi korursak kalkınmayı hızla gerçekleştirerek refah seviyemizi yükseltiriz” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>