Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

Yıldırım’da ‘Engelsiz Mutfak’

Engellilere gösterdiği pozitif ayrımcılık ile sosyal belediyecilikte farkını ortaya koyan Yıldırım Belediyesi, ‘Engelsiz Mutfak’ projesiyle engellileri hem meslek sahibi yapıyor hem de sosyalleşmesine katkı sağlıyor.

14 Şubat 2016 Pazar, 13:35
yıldırım

Yıldırım’daki dezavantajlı grupları hayata hazırlayan projelerle sosyal belediyecilikte çığır açan Yıldırım Belediyesi, engelli vatandaşların eğitim gördüğü ‘Engelsiz Mutfak’ ile engellilere sahip çıkmaya devam ediyor. Yıldırım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmete açılan ve ilk sene 30 öğrenciye ücretsiz eğitim vererek meslek sahibi yapan proje, bu sene 80 öğrenciye eğitim veriyor. Haftada 4 gün alanında uzman eğitimler tarafından aşçılık eğitimi alan öğrenciler, 8 ay sürecek kurs sonunda sertifikalarını alarak diplomalı pasta-börek ustası olma imkanına kavuşacak.

yıldırım 1

ENGELLİLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Engellilerin hayata kazandırılması için tüm projelerinde pozitif ayrımcılık ilkesini gözettiklerini söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Engellilerimizin hayata kazandırılması için projeler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Engelsiz Mutfak projemiz ile de engellilerimizi tüketen bir anlayıştan üreten bir aşamaya geçirmemiz istiyoruz” dedi. Engelli ailelerinin de sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak zorluklar yaşadığının altını çizen Başkan Edebali, “Engellilerimizi sosyal yaşama katarken aynı zamanda onların mutlu olabileceği, kendilerini ifade edebileceği ve hatta meslek sahibi olabilmelerini sağlıyoruz. Bu sayede hem engellilerimiz hem de ailelerinin mutlu olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

edebali

‘TOPLUMDA FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ’

Toplumun kendi geleceğine sahip çıkması için engellileri görmezden gelemeyeceğinin vurgusunu yapan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Engellileri mutsuz bir toplum mutlu ve zengin olamaz. Biz toplumun her katmanıyla mutlu olursak geleceğe sağlam adımlar atabiliriz” ifadelerini kullandı. Engellileri hayata kazandırmak için sosyal projelere devam edeceklerinin bilgisini de veren Başkan Edebali, “Bu kardeşlerimizi dört duvar arasından çıkarıp ‘birey’ olmaları konusunda teşvik ediyoruz. İlk sene bu kursumuzdan mezun olan çocuklarımız yaptıkları ile büyük bir iş başardılar. Engelli çocuklarımıza sahip çıkarak onların eğitimlerine gereken desteği vermeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>