Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

Yıldırım Bayezid Han Bursa’da anılıyor

28 Kasım 2015 Cumartesi, 19:34
20151128AW589894_01

Yıldırım Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin 4. padişahı Yıldırım Bayezid’i gelecek nesillere daha iyi anlatmak için ‘Uluslararası Yıldırım Bayezid Han Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Sempozyumun ikinci gününde Yıldırım Beyazıt Han’ı Prof Dr. Adnan Gürbüz, Dr. Necmi Odabaşı, Prof Dr. Dragi Gjorgıev, Prof, Dr, Cafer Çiftçi ve Prof Dr, İlhan Erdem anlattı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Erdem, “Dünya bir arayış içerisindeydi. Bu arayış yeni lider ve kahramanlar meydana çıkartmıştır. Bunlardan bir tanesi Timur, diğeri ise Yıldırım Beyazıt Han’dır. Bunlar bir ihtiyaç için doğmuştur. Bu aktörler arasında da önemli bir rolü oynayan Karakoyunlular ve Kara Yusuf Bey’di. Benim düşünceme göre Osmanlı Tuna’dan Fırat’a bir imparatorluk planlamıştır. Bu imparatorluğun en önemli halkası da Yıldırım Beyazıt Han’dır Ankara savaşı bundan çıkmıştır. Osmanlı’nın fetih politikasında Tuna ve Fırat hattı esas alındı. Bu Bizans’ın da doğal sınırıydı, Doğu Roma’nın da doğal sınırıydı. Bu yapının da merkezi İstanbul’du. Bursa veya Edirne olamazdı. Onun için Yıldırım Beyazıt Han, babasıyla başlayan süreçte başından beri İstanbul’u hedef almıştır. Benim düşüncem, onun planı 1396’ya kadar İstanbul’u feth edip, yeni imparatorluğunun başkenti yapmaktı” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>