Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

Yazık…Yine işsiz kalmasınlar…

69 kez izlendi, 15 Ocak 2016 Cuma

Bursa’da metal işçileri yeniden eyleme başladı. Eylem başlatan ve üretimi durdurma niyetinde olan işçilerin işsiz kalmasından endişe ediliyor.

Bursa’daki tarihi metal direnişinin başladığı Renault fabrikasında işçiler yine eylemde. Emekçiler, asgari ücrete yapılan zammın ardından doğan farkların ücretlerine yansıtılması için mesaiye kalmama kararı aldı. Fabrikada vardiya çıkışlarında da protestolar devam ediyor.

Bursa’da metal emekçileri yeniden eylemlere başladı.
Renault işçileri asgari ücret farkının maaşlarına yansıtılması için mesaiye kalmama kararı aldı.
Vardiya çıkışlarında da “Ölmek var, dönmek yok!” sloganları atan emekçiler eylemlerinde kararlı olduklarını bildirdiler.
Ayrıca tüm vardiyalarda yemekhanelerde de protestolar yapıldı.
İşçilerin, mesaiye kalmama kararı almasıyla birlikte fabrikadaki üretimde aksamalar olduğu öğrenildi.
Asgari ücrete yapılan zamdan sonra işe yeni başlayan işçilerin saat ücreti ile senelerdir metal sektöründe çalışan emekçilerin saat ücreti neredeyse aynı seviyeye gelmişti. Metal emekçileri aradaki bu farkın kapatılmasını talep ediyor.
Geçtiğimiz sene mayıs ayında Bursa’da metal emekçileri Türkiye’deki işçi sınıfının tarihine geçecek büyük bir direniş başlatmış, Reno’daki eylemler dalga dalga diğer fabrikalara yayılmış ve haklı taleplerle başlayan tepkiler Bursa dışındaki diğer illere de yayılmıştı.

Emekçiler pek çok fabrikada üretimi durdurmuştu.

Aylar süren kararlı mücadelelerin ardından metal emekçileri, alın terlerinin karşılığını almış ve önemli kazanımlar elde etmişti.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>