Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Yalnızca kadınlara özel uygulama

Bildiğimiz en yalın haliyle bir arkadaşlık uygulaması olan ”Vina” sadece kadınlara özel bir platform olma özelliği taşıyor.

15 Şubat 2016 Pazartesi, 15:43
yalnizca-kadinlara-ozel-arkadaslik-uygulamasi-8160623_1358_m

Etrafınızda hiç arkadaşınız olmadığını düşünün. Paylaşacak, konuşacak birileri yoksa bu dünya sizce de çok sıkıcı olmaz mı? İşte bu düşünce ile iki yazılımcı kadının elinden çıkan bir uygulama geçtiğimiz günlerde Apple Store’u salladı.

yalnizca-kadinlara-ozel-arkadaslik-uygulamasi-8160623_x_7887_o

”HEY! VİNA”

Olivia June Poole ve Jen Aprahamian’ın ortak çalışması olan ”Hey! Vina” adlı uygulama aslında temel mantıkta Tinder ve benzeri çöpçatanlık uygulamalarına benziyor ama tamamen kadınlar arası bir arkadaşlık bağını hedefliyor.

yalnizca-kadinlara-ozel-arkadaslik-uygulamasi-8160623_1358_m

ŞİMDİLİK SADECE AMERİKA’DA

 “Vina” kelimesi en sevilen kız arkadaşı tanımlayan bir rumuz aslında. İskoçya’da yaygın olan bir isim. Dilimizde buna denk gelecek fenomen olmuş bir isim yok. “Kezban” nasıl ki ülkemizde artık yerleşmiş bir olumsuzluk deyimi olmuşsa, İskoçya’da da Vina olumlu anlamda bir “bacı, kardeş” manası üstlenmiş. Uygulama şimdilik New York, San Francisco ve Los Angeles’ta Apple Store üzerinden indirilip kullanılabiliyor ancak iki senelik kalkınma planıyla çok yakında en azından İstanbul’da hizmet verebilecek noktaya gelebilecek.

yalnizca-kadinlara-ozel-arkadaslik-uygulamasi-8160623_272_m

EN ÇOK İNDİRENLER ERKEKLER

Yazılımcılar Poole ve Aprahamian ise uygulamalarının yanlış anlaşılmasından şikayetçi. Uygulamayı Apple Store’a koydukları ilk andan günümüze kadar indirenlerin çoğu erkek kullanıcılar olmuş! Kadın kadına bir arkadaşlık uygulamasından erkeklerin ne tür bir beklentisi olabileceği konusunda kafası karışan yazılımcılar şu sıralarda yeni bir imaj çalışmasına kolları sıvamayı planlıyor. Poole, “Bu yalnız kadınlar için bir uygulama ama sandığınız gibi değil beyler!” diyerek erkek kullanıcıları uyarmaya çalışsa da muhtemelen Hey! Vina bu sorunu hep yaşayacak bir uygulkama gibi duruyor. Hatta ilk kullanıcıların bazılarında şöyle ilginç hadiseler yaşanmış…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>