Son Dakika
20 Ekim 2016 Perşembe

Vali Karaloğlu’nun görevi mezar kazıcılığı mı?

Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun İznik Devlet Hastanesi inşaatını incelediği sırada işçilere söylediği, “23 Mayıs’a kadar bu hastane yetişecek yoksa sizi buraya gömerim. Bu işin şakası yok” sözlerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya tepki gösterdi. Akkaya, “Sayın Bursa valisinin İznik Devlet Hastanesi inşaat aşamasını denetlemesi gayet doğaldır. Buna bir sözümüz yok. Ancak gariban işçinin burada ezilmesine ve gömülmesine müsaade edemeyiz” dedi.

09 Mayıs 2015 Cumartesi, 16:45
AW408319_03

Vali Münir Karaloğlu’nun İznik Devlet Hastanesi’nde yaptığı incelemeler sırasında sarf ettiği sözler ülke gündemine oturmuştu. Bu gelişmenin ardından CHP Genel Başkanı Yakup Akkaya, İznik ilçe teşkilatı ile birlikte Orhangazi Caddesi üzerinde yeni inşa edilen hastane önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın yapılacağı hastanenin kapısı önü saatler öncesinden polis tarafından kapatılarak içeri giriş engellendi. Partililer, polis tarafından tutulan giriş kapısı önünde toplandı. Akkaya burada açıklama yaptı.
Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Sayın Bursa valisinin sarf etmiş olduğu ‘Sizi buraya gömerim’ gibi tehditvari sözlerini protesto etmek için buradayız. Sayın valinin hastaneyi denetlemesi gayet normal bir uygulamadır. Ve bu uygulamasını da takdirle karşılıyoruz. Sayın valinin inşaat işçiliğini beğenmemesi ve bu konuda tepkisini koyması ve bitirilmesini istemesi de gayet normal bir yaklaşımdır. İhaleyi alan inşaat şirketi hem hastaneyi, hem de inşaat işçiliğini birinci sınıf yapmak zorundadır. Ancak, sayın valinin, işçiliğin yanı sıra, hastanenin 23 Mayıs’ta yetiştirilmesine yönelik talimatı ve “Sizi buraya gömerim” sözlerine itiraz ediyoruz. Bu şu demek oluyor; burada bir üretim zorlaması talimatı var. Soma’da 13 Mayısta 301 madencimizi anma töreni yapacağız. Müfettiş raporlarından da anlaşıldığı üzere, Soma’da ki facianın nedenlerinden bir tanesi de üretim zorlaması olduğudur. İznik’te de aynı durum söz konusu. Burada da üretim zorlaması var. İş kazalarında dünyada 3. sıradayız. Biz CHP olarak işçiye ve emekçiye değer veren partiyiz. “Sizi buraya gömerim” lafını kabul etmiyoruz. Şunu da iyi anlıyoruz ki, vali beyin ikinci işi de mezar kazıcılığıymış” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>