Uzmanlardan korkutan Işid uyarısı!

Uzmanlar Irak'ta Dicle ve Fırat üzerindeki altı barajı kontrol eden IŞİD'in, bölgede nüfuzunu kaybettiği an suyu kitle imha silahı olarak kullanabileceği uyarısında bulundu.

GÜNDEM, 04 Mart 2016 Cuma, 11:24
Uzmanlardan korkutan Işid uyarısı!
Irak'taki sekiz barajın altısını ele geçiren IŞİD suyu dilediği gibi kullanabiliyor. En büyük tehlike, IŞİD kaybedeceğini anlarsa doğacak. Yeteri kadar varsa, su hayat demektir. Çok az, ya da çok fazla su ise ölüm getirir. Bu nedenle, radikal dinci terör örgütü IŞİD'in KuzeyIrak ve Suriye'deki barajları ele geçirmesi endişeyle izleniyor. SUYU SİLAH OLARAK KULLANIYORLAR Dicle ve Fırat nehirleri üzerindeki sekiz barajın altısını kontrol eden IŞİD yedinci barajı da ele geçirmek için durmadan saldırıyor. Berlin'deki Bilim ve Siyaset Vakfı'nın barış araştırmaları uzmanı Tobias von Lossow suyu silah olarak kullanan İslamcı örgütün tarlaları kurutup halkı susuz bırakmak için baraj kapaklarını kapattığını, ya da halkı topraklarından sürebilmek için baraj bölgesini sular altında bıraktığını söylüyor.
 isid-in-elindeki-su-silahi-8222671_x_o
SAVAŞLARDA SU SİLAHA DÖNÜŞTÜ Suyu silah olarak kullanmayı ilk akıl eden IŞİD değildi. Birinci Dünya Savaşı'nda Belçikadeniz yönünde akan nehir ve kanalların kapaklarını açarak Yser vadisini sulan altında bırakmış ve Alman ordusunun ilerleyişini durdurmuştu. 25 yıl sonra, Çin ile Japonya arasındaki savaş sırasında Çin'in siyasi ve askeri lideri Çan Kay Şek 9 Haziran 1938'de Sarı Irmak'ın Henan eyaletindeki baraj kapaklarını havaya uçurtmuştu. Çin lideri işgalci Japon askerlerini sel sularında boğmak istemişti. Ama bu taktik istilayı sadece bir hafta geciktirebilmiş, 800 bin sivil ise sular altında kalarak can vermişti. SADDAM'DA ŞİİLERİ SUSUZ BIRAKTI Su Ortadoğu'da da silah olarak kullanıldı. 1990'lı yıllarda Saddam Hüseyin, ayaklanan Şiileri cezalandırmak ve bölgeyi yaşanamaz hale getirmek amacıyla Irak'ın güneyini susuz bıraktırmıştı. SU TAKTİĞİNİ EN İYİ IŞİD KULLANIYOR Araştırmacı von Lussow Suriye iç savaşında da bütün tarafların çekinmeden su silahına sarıldığını ve bu taktiği en iyi IŞİD'in kullandığını söylüyor. Alman uzman, "IŞİD suyu sistematik ve mantıklı bir şekilde kullanıp, bütün varyasyonlarını tatbik edebiliyor. 2015 yılında Fırat üzerindeki Ramadi barajını ele geçirdikten sonra Aşağı Fırat bölgesinin suyunu yarı yarıya azaltmış ve beş vilayette su sıkıntısına yol açmıştı. 2014 yılında da Felluce'de Fırat suyunu hem saldırı, hem de savunma amaçlı kullandı. Önce Irak birliklerini savuşturmak amacıyla barajdaki su seviyesini yükseltti. Ardından baraj kapaklarını sonuna kadar açarak sele ve 60 bin kişinin bölgeden kaçmasına sebebiyet verdi", diyor. BÜYÜK FELAKETİN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ 2014 yılının Ağustos ayında IŞİD'in Musul yakınlarındaki Dicle barajını ele geçirmesi büyük endişe kaynağı olmuştu. Bu barajdan Irak elektriğinin yarısı, Kürt bölgesinin ise suyu karşılanıyor. IŞİD Irak'ın geniş kesimlerini dilediği gibi susuz bırakabilir ya da barajı havaya uçurarak Musul'u 20, Bağdat'ın ise 5 metre yüksekliğindeki suların altında bırakabilirdi. Barajın yıkılması yarım milyon cana mal olurdu. Irak ordusu ve peşmergeABD'nin yoğun hava desteğiyle bir hafta sonra barajı geri alarak büyük bir felaketi önledi. SUDAN KİTLE İMHA SİLAHI YARATTILAR IŞİD suyu eksiltme ve taşırma dışında üçüncü bir silah olarak da kullandı: Suyu kirletme ve zehirleme yoluna da başvurdu. 2014 yılının aralık ayında Tikrit'in güneyinde nehir suyunu petrol dökerek kullanılmaz hale getirdi. IŞİD militanları bu yöntemi Avrupa'da da uygulamaya teşebbüs ettiler ve Priştine'nin en büyük su deposunu zehirlemeleri son anda önlenebildi. Von Lossow, IŞİD'in köşeye sıkışması durumunda nelere başvurabileceğini şöyle anlatıyor: "IŞİD püskürtülür, toprak ve nüfuz kaybederse son çareye başvurarak büyük bir felaket yaratabilir. Dicle ve Fırat nehirleri üzerindeki bütün barajları tahrip ederek suyu kitle imha silahı olarak kullanabilir."
Kaynak: Deutsche Welle
BURSASPOR
Südtirol 1-3 Bursaspor
Bursaspor Avusturya kampında oynadığı hazırlık maçında İtalyan ekibi Südtirol'ü farklı geçti.
YAŞAM
Bursa'da DAEŞ operasyonunda 12 tutuklama
Bursa'da gerçekleştirilen DAEŞ operasyonunda gözaltına alınan 14 şüpheliden 12'si tutuklandı.
GÜNDEM
Dublörlü soygun kamerada
İstanbul'da bankalardaki hareketsiz hesapları, hesap sahibine benzettikleri dublörler kullanarak ...
BURSA
Bursa'da adliyede yangın paniği!
Bursa Adliyesi Ek Hizmet Binası'nın ikinci katında yanan klima motoru, paniğe neden oldu.
BURSA
Bursa'ya yeni teleferik!
Bursa'yı daha ulaşılabilir ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek için çalışmalarına devam eden...
SAĞLIK
Yine aynı tehlike! Kuş gribi alarmı...
Ardahan'da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekiplerince ku...
Zamanlama harikası fotoğraflar
Onlar serinlemek için güneşe çıkıyor
İşte dünyanın en seksi kadını
Göz göre göre ölüme sürükleniyorlar

En Çok Okunan Haberler