Uyku apnesine dikkat!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emine Nur Ergür, uyku apnesinin 60 yaş üstü erkeklerde ve özellikle kilolu kişilerde daha çok görüldüğünü ve tedavi edilmediği takdirde hipertansiyon, kalp krizi, felç ve Alzheimer gibi hastalıklara neden olabileceğini söyledi.

SAĞLIK, 24 Eylül 2017 Pazar, 12:02
Uyku apnesine dikkat!

Denizli Devlet Hastanesinde Kulak Burun Boğaz Uzmanı olan Op. Dr. Emine Nur Ergür, horlanma ve uyku apnesi hakkında bilgi verdi. Horlanmanın, uykuda solunum esnasında üst solunum yollarından geçen havanın çevredeki yumuşak dokulara çarparak titretmesi sonucu ortaya çıkan gürültülü ses olduğunu belirten Dr. Ergür, uyku apnesinin ise uykuda solunum durması olduğunu söyledi. Dr. Ergür, "Uyku apnesinin görülme sıklığı genelde yüzde 4 iken, 60 yaş üstü erkeklerde, özellikle kilolu kişilerde yüzde 28'lere çıkmaktadır. En önemli 3 belirtisi, horlama, gündüz uykululuk hali ve tanıklı apne nöbetleridir. Ek olarak yorgunluk, sabahları zor uyanma, televizyon karşısında veya kitap okurken uyuya kalma, ağız kuruluğu gibi belirtiler de görülebilir. Özellikle kısa kalın boyunlularda, şişmanlarda, alt çenesi küçük ve geride olanlarda, bademciklerin veya dilin büyük olması durumunda, burunda et büyümesi veya kemik-kıkırdak eğriliği durumunda daha sık görülür" dedi.
Uyku apnesinin uzun dönemli sonuçlarında hipertansiyon, kalp krizi, felç, Alzheimer gibi ciddi hastalıklar görülebildiğini vurgulayan Ergür, şikayetleri olan hastaların öncelikle uzmanlarına başvurmaları konusunda uyarıda bulundu. Ergür, "Uyku apnesi olan kişilerde sigara, alkol, kilo, ek hastalıklar gibi fiziksel ve çevresel özellikler de değerlendirilmelidir. Polisomnografi yani uyku testi yapılması şarttır. Uyku testinde akciğer, kalp, beyin fonksiyonları ve kandaki oksijen seviyesi vücuda yerleştirilen elektrodlar yardımıyla kaydedilir. Sonuçlara göre hafif, orta ve ağır uyku apnesi olarak sınıflandırılarak tedavi seçenekleri belirlenir. Uyku endoskopisi de son yıllarda teşhiste kullanılan bir yöntemdir. Genel anestezik ilaçlar damar yoluyla verilerek uyku taklidi gibi bir durum oluşturulur ve endoskopik olarak burundan gırtlağa kadar inceleme yapılarak hangi bölgelerin daha çok daraldığı gözlenir ve bu bölgelere yönelik cerrahi planlanır" şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Sultangazi'de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na ait araç bulundu
Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna ait diplomatik plakalı bir otomobil, Sultangazi'de bir otoparkt...
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (22 Ekim 2018)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.
BURSA
Acun o çocukların peşine düştü!
Acun Ilıcalı, kendisine ait özel televizyon kanalında yayınlanan ses yarışmasını taklit ederek so...
BURSASPOR
Timsah Alanya'ya bileniyor!
Bursaspor'da sakatlığı bulunan futbolculardan Umut Nayir, antrenmanın bir bölümünde takımla birli...
BURSASPOR
Bursaspor taraftarı 'Artık küfür yok' diye söz verdi
Bursaspor Başkanı Ali Ay, Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak'ı makamında ziyaret etti. Geçtiğimiz g...
BURSA
Dünyanın en ağır fuarı!
Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı, kapılarını dördüncü kez ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor...