Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Uluslararası Yıldırım Beyazıd Han Sempozyumu’na start

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Yıldırım Beyazıd Üniversitesi ve Yıldırım Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyeceği Uluslararası Yıldırım Beyazıd Han Sempozyumu protokolü imzalandı.

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 13:58
0

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali arasında ekim ayında yapılacak Uluslararası Yıldırım Beyazıd Han Sempozyumu protokolü imzalandı.

Yıldırım Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 30 Mart yerel seçimlerinden önce Yıldırımlılara vaat ettikleri projeleri hatırlatarak, “Yerel seçimlerden önce 100 proje vaat etmiştik. Bu projelerden biri de, ilçemize adını veren Yıldırım Beyazıd Han Sempozyumu yapma projesiydi. Bugün o projemizin protokolünü imzalamaktan mutluluk duyuyoruz. Biz Yıldırım ilçesi olarak hafızası olan bir şehiriz. Bu hafıza Yıldırım’ın tarihi ve kültürel her yerinde kazılı. İlçemize adını veren Yıldırım Beyazıd Han adına bir sempozyum yapmak aslında şehrimizin ufkuyla alakalı bir projedir. Sempozyumu ekim ayında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Yıldırım Beyazıd Üniversitesi ile birlikte yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ise, Osmanlı Cihan Devleti’nin kurulmasında büyük payı olan Yıldırım Beyazıd Han döneminin bir şekilde yeniden anılmasını bir vefa borcu olarak kabul ettiklerini, bu sempozyum ile Osmanlı döneminde neler yaşandığını genç kuşaklara aktarılmasında faydalı olacağını söyledi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Yıldırım Beyazıd’ın Osmanlı Cihan Devleti’nin mayasında olan bir padişah olduğunu, böyle bir sempozyumun kendilerini duygulandırdığını kaydetti.

Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, sempozyumun sadece bilimsel bir çalışma olmaktan ziyade bir sorumluluk projesi olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Uluslararası Yıldırım Beyazıd Han Sempozyumu protokolü imzalandı. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan’a üzerinde Yıldırım Beyazıd Han’ın fotoğrafının bulunduğu seramik hediye etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>