Uludağ’daki telesiyejlerde büyük risk

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teleferik ve telesiyejleri mercek altına aldı. Bakanlık gelen şikâyetler üzerine bazı telesiyejleri denetledi. Uludağ’daki 6 teleferiğin ise uygunsuz olduğu belirlendi.

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 12:18
telesiyejjj

Bu yılın ilk çeyreğinde denetlenen 10 telesiyejin tümü uygunsuz bulundu. Bunun üzerine bakanlık, ülkedeki tüm teleferik ve telesiyejleri denetleme kararı aldı. Program dahilinde Ankara, Artvin, Bursa, Giresun ve İstanbul’daki teleferikler de denetimden geçecek. Ülke genelinde 86 teleferik ve telesiyej olduğu belirtilirken, uygunsuz bulunanlardan 6’sının Bursa Uludağ’daki telesiyejler olduğu öğrenildi.

AĞIRLIK KAYAK TURİZMİNDE

Bakanlık yetkilileri, kış aylarında zaman zaman vatandaşların soğukta telesiyejlerde mahsur kaldığını hatırlatarak “Bu alana yönelik denetimlere yoğunlaştık. İlk denetimlerde tüm teleferiklerin uygunsuz bulunması kaygı yaratmasın. Çünkü denetimlere şikâyet olanlardan başlamıştık. O nedenle uygunsuzluk oranı yüksek çıktı” dedi. Denetimde ağırlığın kayak turizminde olacağı da belirtildi. Yetkililer, uygunsuz bulunan teleferiklerin faaliyetlerinin durdurulduğunu ve sıkıntıların giderilmesi için süre verildiğini kaydederken, “Hayati risk içermeyen aykırılık varsa 3 bin TL, hayati risk içeren güvensizlik tespitindeyse 15 bin TL ile 50 bin TL arasında para cezası uygulanıyor” diye konuştu.

Kaynak. Habertürk-Deniz Çiçek

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>