Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi

Uludağ’da hayat kurtaracak yeni araçlar…

23 Kasım 2015 Pazartesi, 12:49
jandarma ut

Uludağ Jandarma Komutanlığına tahsis edilen 2 yeni UTV aracı, zorlu koşullarda, ekiplere yardımcı olarak, hayat kurtaracak.

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da meydana gelebilecek asayiş olayları ile arazinin sarp, kayalık, çamur, kar gibi doğal nedenlerden kaynaklanan sebeplerle, müdahale ve kurtarma faaliyetleri daha çok insan gücüne dayalı olarak sürdürülüyor. Jandarma Genel Komutanlığı Uludağ gibi ihtiyaç duyulan tüm sorumluluk bölgelerine, faaliyetlerde personel ve vatandaşın mağduriyetinin giderilmesinde büyük kolaylık sağlayan yüksek manevra kabiliyetine sahip ATV (All Terrain Vehicle) geliştirilmiş sürümü olan UTV (UTility Vehicle) araçlarından 2 tane Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nın emrinde kullanılmak üzere tahsis etti. Araçlar, Uludağ Jandarma Karakolu sorumluluğundaki Milli Parklar Bölgesi’nde aracın arazide olaya hızla müdahale edebilmesi sayesinde kamp bölgelerinde önleyici hizmet devriyesi ve adli hizmet devriyesi görevlerinde büyük kolaylık sağlayacak. Bunların yanı sıra her türlü kaybolma, mahsur kalma, dağcılık kulüplerinin tırmanış ve yürüyüş faaliyetlerine refakat edecek olan araçlar, kayak pistlerinde meydana gelen yaralanmalarda da jandarma ekipleri sayesinde, hızla müdahale edilmesi sağlanacak. Ayrıca arkasına takılabilen sedye ile ilk yardım kuruluşlarına yaralanın hızla sevk edilmesi sağlanacak. İlk yardım, ip, halat, comet, çadır gibi arama-kurtarma malzemelerini de taşımak için aracın kasası kullanılacak. Ekipler, araçla arazini sarp, kayalık, çamur, kar gibi engellerine rağmen olaylara rahatlıkla müdahale edecek.
875 cc motor hacmine sahip olan araç benzinle çalışıyor. 671 kilo toplam ağırlığı aracın, ön ile arka tampon uzunluğu 295 santimetre. Şoför dahil kasada taşıyabileceği maksimum yük 454 kilogram olan aracın, yakıt deposu 38 litre. Uygun yolda 120 kilometre hıza ulaşabilen araç, emniyet kemeri olmadan 30 kilometreden fazla hız yapamıyor. Ayrıca araç, yüzde 60 dik ve yüzde 40 mehilli yamaç sırtlarda gezebiliyor.

januludağ jandarma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>