Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Uludağ Üniversitesi’ne dev teknopark geliyor

Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, Bursa’yı dünya standartlarına çıkartacak dev teknoparkın müjdesini verdi.

14 Ağustos 2015 Cuma, 10:00
ulutekk

Projelerine çalışmalarına başlanan dev teknopark için arazinin hazır olduğunu belirten Ulcay, “Bizim 560 dönüm boş bakir alanımız var. Yani Uludağ Üniversitesi’nin, Ulutek A.Ş.’nin kurulduğu zaman sermaye olarak koyduğu ciddi bir toprak ve boş duruyor. Ramazan ayının ilk dört gününde Amerika’da katıldığımız fuarda, orasını araştırma şirketlerine pazarlamak amacıyla ciddi görüşmeler yaptım.” dedi.
Araştırma yapan ama bunun yanında pilot üretim de yapan üretim merkezlerinin kurulmasının gerektiğini ifade eden Yusuf Ulcay, “Şu anda bizim teknoparkımızda da türkiyedeki teknoparkların çok büyük bir kısmında böyle bir tesis yok. Avrupa’daki Amerika’daki teknoparkları dolaştığınız zaman teknoparklara devlet teşviki yok artık. Ama firmalar, orada keşke bir yer boşalsın da oradan yer alayım diye can atıyor. Çünkü teknoparkın içerisinde firmanın bir pilot tesisinin olması büyük bir prestij kaynağı oluyor. Türkiye’de böyle bir algı henüz daha yok. Devlet hala teşvik veriyor ki insanlar oraya katılsın diye. Biz şimdi Uludağ Üniversitesi’nde teknoparkı geliştirmek istiyorsak gördüğünüz o tek ofislerden oluşan araştırma, yazılım şirketlerinin yanında pilot üretim yapan tesisleri de kurmamız lazım” diye konuştu.
Bu dev projede sanayicilerin de desteğini bekleyen Rektör Ulcay, “Biz teknolojik araştırma konusunda hızlı bir gelişme gösterdik ancak dünyada ilk onda yokuz. Halen daha 32’inci sıradayız. Buna karşın bizim bütçemiz çok az. Paramızı savurma lüksümüz yok. Tırnaklarımızla kazıyarak para kazanıyoruz ve bu parayı teknolojiyi transfer etmede kullanıyoruz. Ancak biz teknolojiyi üretmeye başladığımız zaman bir çita atlarız. Üniversiteler bunun bir ayağıdır ama diğer bir ayağı ise bizim elimizden tutacak olan sanayicidir. Biz üniversite olarak oradaki yapılaştırmayı zorlaştırmayacağız. Sanayicinin oraya gelmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>