Ulucami’de kardeşlik mesajı

1046 kez izlendi, 18 Eylül 2015 Cuma

Bursa’da, 6 asırlık Ulucami’nin mahyasından Türkiye’ye kardeşlik mesajı verildi. Ulucami’nin minarelerine “Şimdi kardeşlik zamanı” yazılı mahya asıldı.

Bursa’nın timsali haline gelen Ulucami’den dünyaya ve Türkiye’ye kardeşlik mesajı verildi. Yakın zamanda bazı şehit cenazelerine ev sahipliği yapan Ulucami’nin minarelerine, “Şimdi kardeşlik zamanı” yazılı mahya asıldı. Ayrıca cami duvarına büyük bir Türk bayrağı asıldı. Kapalıçarşı esnafından Aykut Taştan, “Burada 4 yıldır esnaflık yapıyorum. Ulucami’nin mahyasında kardeşliği öğütleyen bir yazı yer aldı. Çok daha erken verilmesi gereken bir mesajdı. Yıllardır sürekli kavga ediyoruz. Din bakımından, mezhep bakımından, yeri geldiğinde ırk bakımından kavga ediyoruz. Fark etmemiz gereken şey, hepimizin aynı gemide olduğu. Bu gemi bir taraftan su alırsa birlikte batarız. Burada pek çok farklı görüşten insan var. Herkes birbirinden alışveriş ediyor, birbiriyle sohbet ediyor. Farklılıklar olduğunda insanların kavga etmesi akıl işi değil” dedi.

Pek çok insanın bir araya geldiği yer olan camilerin bu nasihatlerin verilmesi için en doğru yer olduğuna dikkat çeken Taştan, “Aslında bu mesajın verilmesi için en doğru kurumlardan biri camilerimiz. Pek çok insana hitap ettiği için bu işin burada yapılmasını yerinde buluyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>