Son Dakika
18 Ocak 2017 Çarşamba

U.Ü. Robot Topluluğu’na Avrupa’dan destek

24 Mart 2016 Perşembe, 15:01
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ROBOT TOPLULUĞU’NA AVRUPA’DAN DESTEK

Uludağ Üniversitesi Robot Topluluğu, Türkiye’de yazılım ve kod alanında çalışmalarıyla ön plana çıktı.
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ndan hibe desteği alan Uludağ Üniversitesi Robot Topluluğu, “Encode Your Dreams-Hayallerini Kodla” projesini hayata geçirdi. Proje Atölyesi ortaklığıyla Ayşenaz Hüyük’ün koordinatörlüğünü yaptığı proje 1-8 Mart tarihinde Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. AB Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen projede İtalya, Moldova, Litvanya, Ukrayna ve Türkiye’den 6 olmak üzere toplam 30 yabancı öğrenci katıldı. Proje kapsamında yazılım ve kodlamanın herkes tarafından öğrenilebileceği gösterilirdi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Yusuf Ulcay, “3. nesil üniversite anlayışının temelinde olan proje mantığını öğrencilerimize destek veriyoruz. Önümüz yıllarda gerçekleştirmeyi planladığımız 20 yakın Avrupa Birliği projemiz var. Proje fabrikası olma yollunda bilim adamları yetiştirmek ve ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerimize proje mantığını oluşturarak ciddi anlamda ülkemize değer katacak projelere imza atacağız” diye konuştu.
Proje koordinatörü Ayşenaz Huyuk ise, “Proje ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz eğitimler sonunda ciddi anlamda Türkiye’de yazılım çalışmaları yürütülmektedir. Bu yılda MEB ders olarak okutulması planlanan kod ve yazılım çalışmaları üniversitemizin 3. nesil vizyonuyla örtüşmektedir. Biz gençlere düşen bilimi daha ileriye taşımaktır. Uzun yıllar topluluğumuz tarafından insansız hava aracı ve uydu çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ROBOT TOPLULUĞU’NA AVRUPA’DAN DESTEK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>