Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

Türkiye’yi tehdit eden tehlike!

Edirne Uzunköprü’de 3 gün önce 17 yaşındaki genç, Ergene Nehri’ne atlayarak intihar etmişti. AFAD ekipleri kimyasal atık nedeniyle suya giremedi. Ancak o nehrin beslediği pirinç vatandaşın sofrasında.

29 Şubat 2016 Pazartesi, 10:40
afad-ekiplerinin-kimyasal-atik-nedeniyle-8206675_5360_m

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde tarihi taş köprüden atlayan 17 yaşındaki DoğuşTavukçu, aradan 3 gün geçmesine rağmen hala bulunamadı. AFAD ekipleri nehrin aşırı derecede kimyasal madde taşıması nedeniyle suya giremedi. AFAD ekiplerinin yanı sıraTekirdağ’dan gelen dalgıç polisler de, Ergene Nehri’nde kansere yol açan yüksek derecedeki kirlilik nedeniyle sualtına inemezken, aramalar botlarla su üzerinden yapılabiliyor.

TARİHİ KÖPRÜDEN NEHİRE ATLADI

Uzunköprü İlçesi’ne bağlı Kırcasalih Beldesi’nde oturan 17 yaşındaki Doğuş Tavukçu, geçen Cuma günü ilçeye adını veren tarihi taş köprüden atladı. Gencin atladığını görenler ise polis ekiplerine haber verdi.

afad-ekiplerinin-kimyasal-atik-nedeniyle-8206675_1331_m

DALGIÇLAR KİRLİLİK NEDENİYLE SUYA GİREMEDİ

Yapılan incelemelerde Tavukçu bulunamayınca, AFAD ekiplerinden yardım istendi. AFADekiplerince 6 kilometrelik alanda yapılan aramalarda Tavukçu’nun izine rastlanmadı.

Sualtında arama yapılması için bu kez Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Sualtı grubu çağrıldı. AFAD ve dalgıç polisler botla yaptıkları incelemenin ardından Ergene nehrindeki kansere yol açan yoğun kirlilik nedeniyle su altına inemedi.

afad-ekiplerinin-kimyasal-atik-nedeniyle-8206675_2676_m

AĞIZLARINA MASKE TAKARAK SU ÜSTÜNDE ARADILAR

Ekipler, yapılan tespitlerde çamur tabakası ile kimyasal atıklar nedeniyle sonar cihazıyla dip aramasının uygun olmadığını da tutanağa geçti.

Ayrıca kurtarma ekipleri Ergene Nehri’nin kirliliğinden korunmak için de ağızlarına maske taktı. Üç gündür süren çalışmalarda henüz Tavukçu’ya ulaşılamadı.

afad-ekiplerinin-kimyasal-atik-nedeniyle-8206675_5360_m

O NEHRİN BESLEDİĞİ KANSERLİ PİRİNÇLER SOFRAMIZA GELİYOR

Peki şimdi gelelim asıl soruya.

AFAD ekiplerinin dahi aşırı kimyasal atık yüzünden giremediği Ergene Nehri’nin etrafında ne var?

Yüzlerce çeltik tarlası…

Eğer kimyasal atık içeren bu nehrin sadece bölgeyi etkilediğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Öyle ki; o çeltik tarlalarında üretilen pirinçler tüm Türkiye’ye dolayısıyla vatandaşın sofrasına kadar geliyor.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>