Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Türkiye ile ABD anlaştı

183 kez izlendi, 25 Ağustos 2015 Salı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında terör örgütü IŞİD’e karşı operasyonlar konusundaki anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığını, imzaların da askeri makamlar tarafından atıldığını açıkladı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye ve ABD’nin ortak mutabakatın bir parçası olarak özel operasyonlara ilişkin ’teknik detayların görüşmelerinin tamamlandığını’ söylemiştim. O açıklamadan sonra prosedür askeri makamlar tarafından imzalandı” dedi.
Ankara Devlet Konukevi’nde Bakan Çavuşoğlu ve Çolak, ikili ve heyetler arası görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecini ele aldıklarını belirterek, müzakere sürecinin adil ve kalıcı çözümü için destek verdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, adada gördükleri pozitif atmosferin iyi bir şekilde değerlendirilmesini arzu ettiklerini kaydederek, “Bu sürecin hızlanarak devam etmesini arzu ediyoruz. İki tarafta da bu kararlılığı görüyoruz. Hatta ilk defa yaz aylarında Kıbrıs yoğun bir çalışma içinde oldu. Çok önemli konulara, daha önce anlaşmaya varılmamış konulara girilmesi ve bu konularda mesafe kat edilmesi umudumuzu artırdı. Avrupa Birliği ve uluslararası camianın, komşumuz Yunanistan hem anavatan hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yanında, Güney Kıbrıs Rum yönetimine destek vermesi garantör ülke olarak destek vermesi önemli” ifadelerini kullandı. İkili ilişkilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her türlü desteğinin devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarının kapasitelerinin genişletilmesi için destek veriyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geniş tabanlı bir hükümet var. Yapıcı reformların yapılması, Meclis’te uzun süredir bekleyen yasaların kabul edilmesi bakımından bir fırsat olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>