Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Türkiye Antarktika’da bilimsel üssünü kuruyor

Antarktika’daki bilimsel çalışmalarını bugüne kadar Bulgaristan bayrağı altında gerçekleştiren Türkiye, kendi üssünü kuruyor.

22 Şubat 2016 Pazartesi, 15:54
turkiye-antarktika-da-bilimsel-ussunu-kuruyor-8183666_2884_m

Türkiye, bilimsel araştırma alanında dev bir adım atıyor. TBMM Dışişleri Komisyonu’nda benimsenen, ”Antarktika Antlaşması Çevre Korumu Protokolüne Katılma Kanun Tasarısı”yla Türk bayrağı Antarktika’da dalgalanacak. İstanbul Teknik Üniversitesi’nce (İTÜ) kurulacak ‘Kutup Araştırmaları Uygulama ve Tanıtma Merkezi’yle Türkiye, bilimsel araştırmalarda ”ben de varım” diyecek.

”HİÇBİR ÜLKEYE AİT OLMAYAN YER”

Antarktika’da, birçok ülke bilimsel araştırma yürütüyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin de “kutup araştırmaları uygulama ve tanıtma merkezi” kurma projesi var. Türkiye, 1961 yılında yürürlüğe giren Antarktika Antlaşması’na 11 yıl önce taraf oldu. Ancak henüz sadece oy hakkı bulunan “Danışman Devlet” diye adlandırılan ülkeler arasında değil. 20 ülkeyle birlikte “danışman olmayan ülke” statüsünde bulunan Türkiye’nin “DanışmanDevlet” olabilmesi için Antarktika’da bilimsel istasyon kurarak kayda değer bir bilimsel araştırma faaliyeti gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunun için de 1998’de yürürlüğe giren ve kıtada çevreye zarar verilmemesiyle ilgili alınacak önlemlere ilişkin Antarktika Çevre Koruma Protokolü’ne taraf olması gerekiyor.

turkiye-antarktika-da-bilimsel-ussunu-kuruyor-8183666_5227_m

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Uluslararası anlaşmalara taraf değilseniz hiçbir şekilde orada çalışmanıza müsaade etmiyorlar. Taraf olup hem üniversitelerimizin hem de sivil toplum örgütlerimizin yine bizim kontrolümüzde orada çalışmalarının önünü açmak istiyoruz.” diyor.

turkiye-antarktika-da-bilimsel-ussunu-kuruyor-8183666_2884_m

ANTARTİKA’DAKİ 30. ÜLKEYİZ

14 milyon kilometrekarelik alanıyla Antarktika, dünyanın en soğuk, en kuru, en yüksek ve en rüzgârlı kıtası. Ortalama sıcaklık yazın -20 °C, kışın -70 °C’ye kadar düşüyor. 29 ülkeye ait 101 yerleşik araştırma üssü var. Yazın kıtadaki toplam araştırmacı sayısı 4300 kişiyi geçerken, kışın bu sayı 1100’ün altına düşüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>