Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Tofaş işçisi yol ayrımında

İşçilerin eylemi sebebiyle üretimin durduğu Tofaş Otomobil Fabrikası’nda akşam saatlerinde flaş bir gelişme yaşandı. Tofaş Ceo’su Cengiz Eroldu, işçilere “Sabah 06.45’te işbaşı yapın” çağrısında bulundu.

21 Mayıs 2015 Perşembe, 23:00
ÜRETİME ARA VERİLEN TOFAŞ VE RENAULT İŞÇİLERİ FABRİKA ÖNÜNDE SABAHLADI TÜRK METAL SENDİKASI'NA TEPKİLİ OLAN VE HAKLARINI SAVUNAMADIĞINI ÖNE SÜREN İŞÇİLER, FABRİKA YÖNETİMİNİN PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR TATİL KARARINA RAĞMEN FABRİKA ÖNÜNDE SABAHLADI EYLEM YAPAN RENAULT İŞÇİLERİNE, DİĞER OTOMOTİV YAN SANAYİ FABRİKASI'NDA ÇALIŞAN İŞÇİLER DE DESTEK VERİYOR

Eroldu, şu anda zam yapamayacaklarını belirtirken, bir ay sonrası için iyileştirme sözünü verdi. Yarın sabah işbaşı yapmayanların ise tazminatsız işten atılma durumuyla karşı karşıya olduğu öğrenildi.
Tofaş’ta bir grup işçi temsilcisi CEO Cengiz Eroldu ile görüştü. 20 dakika süren görüşme sonrası işçi sözcülerinden ibrahim Gürkan, çıkışta bekleyen arkadaşlarıyla konuştu.
Gürkan, üst yönetimin yarın sabah 06.45’te işbaşı çağrısı yaptığını kaydederek, “Sendikanın 2017 yılına kadar fabrikada olacağını ifade ettiler. Şu anda maaş konusunda değişiklik yok. Ancak bir ay sonra iyileştirme sözü verdiler. Namus sözü verdiler. Yönetim bizim kararımızı bekliyor. İş başı yapmak isteyenler bu konuda özgür” diye konuştu.
İşçiler ise toplu olarak, “Ölmek var, dönmek yok” şeklinde slogan attılar.
Bursa’da bir hafta önce Renault’da üretimin durdurulmasıyla başlayan eylemler yan sanayideki fabrikalara da yayılmıştı. Bugün ise Coşkunöz’de işçiler yeniden işbaşı yapmıştı.
Tofaş yönetiminin yarın sabah 06.45’te üretimin yeniden başlamasını planladığı, bir haftalık arayı da haftada beş gün yerine 6 gün çalışarak telafi etmeyi düşündüğü öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>