Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Termik Santral neden DOSAB’a yapılmak isteniyor

Bursa Kent Konseyi (BKK) Semih Pala, DOSAB Termik Santrali ve Batı OSB ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Bursa’nın ve Türkiye’nin büyümesini istediklerini vurgulayan BKK Başkanı Semih Pala “Bursa büyürse Türkiye büyür. Bursa tarihin derinliklerinden gelen bir kent. Bursa tarım ve sanayi kenti, turizm kenti ve doğa kenti. Bursa dünyaya yeten bir kent aynı zamanda. Bu yüzden Bursa’ya gözümüz gibi bakmalıyız. Bursa’da yapılacak hiçbir şeyin Bursalıların gözü önünden kaçırılmaya hakkı yok” şeklinde konuştu.

15 Ağustos 2015 Cumartesi, 14:07
termik-santral-isyani

DOSAB ile ilgili bilgiler veren BKK Semih Pala, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin hızlı büyüme devirlerinde plansız bir şekilde sulak alanların içinde kuruldu ifade etti. Zaman içinde DOSAB’ın organize sanayi bölgesine çevrildiğini ve belirli bir disiplin içine alındığını söyleyen Pala, “Ama bunlar Türkiye’nin büyümesine ve güçlenmesine gerekli olan yatırımlar. Bursa’da 25 civarında OSB, Islah OSB ve Sanayi Bölgesi var. Şimdilerde DOSAB’a Enerji Santrali yapılması gündemde. Şu noktaya değinmek istiyorum. DOSAB’da yeni boyahane kurmak isteyenlere izin verilmiyor. DOSAB’daki boyahanelerin Badırga’daki Boya OSB’ye ve kent dışına taşınması planlanıyor. O zaman DOSAB’da yeni boyahane açılamayacaksa, Boyahaneler Badırga Boya OSB’ye ve kent dışına taşınacaksa, buhar enerjisi için yapılan DOSAB Enerji Santralı neden, niçin DOSAB’da yapılmak isteniyor? Bakın DOSAB için çözümler üretiyoruz. Badırga’da Boya OSB kurulduğuna göre, bu bölgede buhar enerjisine ihtiyaç olacağına göre, DOSAB Santralı, aynı işadamlarınca Badırga’da yapılabilir! Demirtaş Santralı, Badırga Santralı olarak yapılmalıdır. DOSAB’da butik sanayi bölgesi haline dönüştürülmelidir. Vakit geçmiş değil, yanlışı düzeltmek lazım” diye konuştu.
“8 MİLYON METREKARELİK BOŞ YER VARKEN NEDEN BATI OSB”
Bursa’yı ilgilendiren bir başka konu ise Batı OSB olduğunu anlatan Pala, “Milyonlarca metrekare boş sanayi alanı varken, tarım alanlarına 13 milyon metrekarelik OSB yapılmak isteniyor. Deri OSB ile Boya OSB arasında 8 milyon metrekarelik boş yer varken neden buraya değil de Marmara Denizi ile Uluabat Gölü arasında kalan tarım alanlarına sanayi bölgesi yapmayı zorluyorsunuz? 20 milyon metrekare boş sanayi bölgeleri var iken tarım alanlarını yok ederek yapılması planlanan Batı OSB, Bursa ve Türkiye’ye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Batı OBS’yi kurmak isteyenlere hodri meydan diyorum. Korkmayın, çekinmeyin gelin halkın önünde istediğiniz yerde konuşalım tartışalım” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>