Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Teravih namazı kılmanın faziletleri

Teravih namazı kılmanın faziletleri neler?

06 Haziran 2016 Pazartesi, 11:07
namaz yildirim camisi toplu cemaat

Teravih namazı kılmanın fazileti

Sual: Teravih namazı kılmanın fazileti nedir?
Cevap: Teravih namazı kılmanın faziletini, emîrülmü’minîn hazret-i Aliden “radıyallahü teâlâ anh” sordular. Cevabında buyurdu ki, (Her kim Ramazan-ı şerifin birinci gecesinde teravih namazı kılsa, Hak teâlâ, o kimsenin bütün [tövbelerini kabul ederek], günahlarını bağışlar, ikinci gecesini kılan kimsenin ana babasının günahları af olunur. Üçüncü gece kılsa, melekler, o kula derler ki: “Sana müjdeler olsun, Hak teâlâ hazretleri senin ibadetini kabul buyurdu, istediğin şerefe kavuştun, günahlarını af etti.” Dördüncü gece teravih namazını kılınca, Kur’ân-ı kerimi hatmetmiş gibi sevab kendisine ihsan edilir. Beşinci gece kılınca, Mescid-i aksada, Mekke’de ve Medine’de kılmış gibi, Hak teâlâ hazretleri sevab ihsan eder. Altıncı gecesi kılsa, Beyt-ül ma’mûru tavaf etmiş gibi, yedinci gecesi kılsa, Firavun ile yapılan gazada bulunmuş gibi, sekizinci gece kılsa, Bedir muharebesinde Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” ile bulunmuş gibi, dokuzuncu gecesi için hazret-i Davud aleyhisselâm ile beraber ibadet etmiş gibi, onuncu gecesi için, dünya selâmet ve saadeti ihsan edilir.)

Ramazan-ı şerifin sonuna kadar olan bütün gecelerin böylece ayrı ayrı birer fazileti ve yüksek derece ve sevabları vardır. Böylece âdâb ve erkânına riayet ederek, orucu tam olarak, bütün azaları ile tutup, teravih namazlarını kılarak ve haramlardan sakınarak otuzuncu gecesini ikmal edince, Hak teâlâ hazretlerinin emri ile, Arş-ı a’lânın altından bir sözcü hitap ederek der ki: Her gece teravih kılan kullar Cehennemden kurtulmuş kullardır. Korktukları Cehennemden kurtulup arzu ettikleri nimete, Cennet ve cemâl-i ilâhîye nail oldular. Hak teâlâ hazretleri, azamet-i şâniyle buyurur ki, izzim ve celâlim hakkı için, bu kullarıma af ile muamele eyledim. Bundan sonra, Hak teâlâ hazretleri emir eder, o kullara birer berat yazılır. Bütün kadın ve erkeklerden, bu şartlar dahilinde ibadetini ifa ederek, Cenab-ı Hakkın bu lütfuna muhatap olanlara, Cehennem azabından kurtulup, sıratı kolaylıkla geçmek için, ellerine birer berat verilir.

Öyle ise, hulûs ve itikat üzere Ramazan-ı şerif orucunu tutup, kaza namazlarını ve sonra teravihleri eda ederek ve haramlardan kaçınarak, Cenab-ı Hakkın rahmetine kavuşalım. (İslâm Ahlâkı s. 433)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>