Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

Teknopark apartman gibi yönetilmez

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversite içerisinde kurdukları Teknopark’ı ulusal ve uluslararası arenada pazarlamak için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, “Buradaki kiracılardan kira alarak, eksiklerini gidererek bir Teknopark yönetmenin apartman yöneticiliğinden bir farkı kalmaz” dedi.

13 Ekim 2015 Salı, 10:59
ULUTEK TEKNOPARK

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO Bilişim Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Osman Akın ile 4. Meslek Komitesi üyeleri, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı ziyaret etti.

BTSO İŞBİRLİĞİNE HAZIR
BTSO olarak oluşturdukları meslek komitelerinin aktif faaliyet göstermeleri adına çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, ağırlıklı olarak bilişim firmalarının oluşturduğu 4. Meslek Komitesi’nin de bu kapsamda yapıcı projeler ortaya koymak adına çalıştığına işaret etti. Komite üyelerinin kent dinamikleri ile bir araya gelmeleri adına ziyaretler düzenlediklerini kaydeden İlker Duran, “Bugün de Sayın Rektörümüzü ziyaret ederek üniversite bünyesinde hizmet veren Teknopark, ULUTEK ve Teknoloji Transfer Ofisi hakkında bilgi alışverişi gerçekleştirmek istiyoruz. BTSO olarak bilişim ve teknoloji alanlarında Bursa’ya değer katacak her türlü projenin yanında yer almaya özen gösteriyoruz. Özellikle Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Burkay’ın da hassasiyetle üzerinde durduğu Yazılım Vadisi Projesi için fikir alışverişi gerçekleştirmeyi umuyoruz. Bilişim komitesi olarak Bursa için 75 milyar Dolar’lık bir ihracat hedefi koyduk. Yüksek teknoloji ile üretim gerçekleştirilmesi için girişimlerde bulunuyoruz. Bu amaçla sektörümüze ve kentimize katkı koyacak her türlü projeye destek vermeye hazır olduğumuzu iletmek istiyoruz. Bugün sizlere Bilgisayar Mühendisliği Bölümü açtığınız için özel bir de teşekkür etmek istedik. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hizmet verecek böyle bir bölümü Bursa’ya kazandırmak kentimize faydalı bir hizmet olmuştur” diye konuştu.

YENİ DÖNEMDE PROJELER HAYATA GEÇECEK

btso
Göreve geldiği günden itibaren üniversite bünyesinde hizmet veren Teknopark’ı ulusal ve uluslararası arenada pazarlamak için projeler ve girişimler başlattıklarını açıklayan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise “Biz ilk günden itibaren Teknopark’ı nasıl pazarlarız diye düşünüyoruz. Bu konuda girişimlerimiz de var. Bizim bünyemizde bu alan için 560 dönümlük yerimiz var. Burasını belli büyüklüklerdeki pilot tesisler olarak planlamamız lazım. Yatırımcının ihtiyacına cevap verecek projeler gerekiyor. Bu projeleri de doğru çizdirmemiz gerekiyor. Bursa’nın içerisinde üniversite bünyesinde pazarlayacağımız doğru bir projeye ihtiyacımız var. Teknopark’ı kiracıların gelirleri ile geçinen yapıdan kurtarmak lazım. Bunu yapmazsak yürütemeyiz. Buradaki yapı, bunca yatırım kira toplamak için değil. Hizmeti kendisi veren, üreten ve kazanan bir yapı oluşturmamız gerekiyor. Kendi ekosistemini kurmamız gerekiyor ki firmalar gelsin. Firmalar geldiğinde de yatırımların tamamlanması gerekiyor. Teknopark’ın içerisine bu tür yatırımlar yapılabilirse cazip hale gelir. Yoksa apartman yöneticisinden öteye geçemeyiz. Kira toplar, eksikleri giderir ve başka bir işe karışmayız. Teknopark’ı geleceğe hazırlayacak fikirlerimiz hazır. Bu fikirlerimizi yönetimde olduğum ikinci altı ay içerisinde projelendirmek ve yatırımcılara sunmak istiyorum. Artık eyleme geçmek gerekiyor. En kısa sürede de bu konuda bir şeyler yapacağız. Ayrıca, Uludağ Üniversitesi’ne Bilgisayar Mühendisliği Bölümü açarak, sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacına da cevap vereceğiz” şeklinde konuştu.
YAZILIM VADİSİ’Nİ BAŞKA KENTLERE KAPTIRMAMALIYIZ
BTSO Bilişim Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Osman Akın da Yazılım Vadisi Projesi’nin Bursa’da hayata geçmesi için yıllardır büyük uğraşlar verdiklerinin altını çizdi. projenin Bursa’ya, sektöre ve üniversiteye büyük bir prestij katacağına işaret eden Osman Akın, “Aslında Bursa için çok basit bir projeden bahsediyoruz. Böylelikle büyük firmaları kentimize çekebiliriz. Yazılım sanayinin altlığıdır. Üniversite içerisinde ayrılan arazi bu proje için çok uygun olabilir. Başka iller bu yatırım için sırada bekliyor. Yazılım Vadisi Projesi’ni başka kentlere kaptırmamalıyız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>