Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Tehdit alan ve evi kurşunlanan bayan avukata 3 koruma

Bursa’da cinsel istismar davasının sanığı tarafından önce evine içerisinde kurşun bulunan bir zarf gönderilen, ardından da evi kurşunlanan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz, adliyeye, kendisine koruma olarak verilen 3 polisle birlikte geldi.

15 Temmuz 2015 Çarşamba, 16:40
nevin canbaz

Bursa’da yanına iş görüşmesi için gelen sekreterin içeceğine etonol koyup cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen avukatın davası öncesi, kadın dernekleri adliye önünde açıklama yaptı. Mağdur C.Ç.’nin avukatlığını yapan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz’ın bu davadan çekilmesi için evine mektupla kurşun gönderilmesi, ardından evinin kurşuna dizilmesi emniyeti de harekete geçirdi. Avukat Canbaz’ı koruması için 3 polis görevlendirildi. Komisyon Başkanı Nevin Canbaz’ın, Bursa Kadın Platformu üyelerinin adliye önündeki basın açıklamasına kendisini koruyan polislerle birlikte katılması ilginç görüntüler oluşturdu.
Başkan Nevin Canbaz delillerinin toplandığını ifade ederek, “Bu delillerle mahkumiyet bekliyoruz. Sonuç her şekilde mahkemenin kararıdır. Sonuna kadar da bu kararın doğru olması konusunda ümidimiz var. Buradaki tek söylemek istediğim şey şudur. Erkek şiddetinin tecavüz ve cinsel saldıranların Bursa’da oldukça yoğun rakamlara ulaştığını biliyoruz. Hala daha aynı suçlar işleniyor ve sanıklar tutuksuz yargılanmaya devam ediyor ve kadınlar suçlanıyor. Hiç bir kadın tecavüzü, tehdidi, şiddeti, tacizi, hak etmez. Hiç bir kadın şiddet başvurusu ile polise müracaat ettiğinde sorgulanmamalıdır. Amacımız burada kadına karşı şiddeti kınamaktır. Kadın bakış açısı hala kolluk ve resmi makamlarda oluşmamıştır. Sanki kadın bunu hak ediyor gibi bir uygulama halen devam ediyor. Biz kadınlar, avukatlar olarak bu bakış açısını değiştirmek için mücadele edeceğiz” dedi.
Canbaz, avukatlığını yaptığı bir davaya ilişkin tehdit almasının, kendisini daha da güçlendirdiğini söyledi.
Bursa Kadın Platformu adına konuşan Suna Acar, “Geçen yıl nisan ayında bir kadın arkadaşımıza tecavüz eden Avukat Ö.Ç. ve suçun işlenmesine yardım eden M.R.B.’nin yargılandığı davanın dördüncü duruşması için geldik. Dava süresince tutuksuz yargılanan Ö.Ç., kadın arkadaşımızın şikayetini geri çekmesi için her türlü baskı, tehdit ve şiddet yöntemi kullandı. Davanın birinci duruşmasının ardından sanık Ö.Ç.’nin babası, davadan vazgeçirmek için kadın arkadaşımızı tehdit etti ve suçu işlediği sabit görüldüğünden hüküm giydi. Kadın arkadaşımızın babası dövülerek hastanelik edildi. Bununla da yetinmeyen sanık Ö.Ç. kadın arkadaşımızın davasını üstlenen Bursa Barosu kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Nevin Canbaz’a önce bir zarf içinde ‘Biri sana biri kıza diyerek iki kurşun gönderdi. Ardından da Canbaz’ın evine silahlı saldırı düzenledi. Yaşanan bunca şeye rağmen şüpheli avukatın tutuksuz yargılanması kabul edilemez. Tecavüzcüler hak ettikleri cezayı alana kadar bu davanın takipçisiyiz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>