Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Tecavüze tahrik indirimine vatandaş ne dedi ?

150 kez izlendi, 05 Kasım 2015 Perşembe

Diyarbakır’da 14 yaşındaki kıza tecavüz eden zanlıya mahkemede “saygın tutum” indirimi verilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.


2013 yılında 14 yaşındaki Z.B.’nin başına taşla vurduktan sonra tecavüz eden ve hamile kalmasına sebep olan 22 yaşındaki Y.T.’ye duruşmadaki saygın tutumu nedeniyle indirim uygulanarak, 11 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.
14 yaşındaki kıza tecavüz eden zanlının mahkemede iyi giyindiği ve saygı gösterdiği için “saygın tutum” indirimi alması vatandaşların tepkisine neden oldu. Bir tecavüzcüye iyi halden indirim yapılamayacağını söyleyen vatandaşlar, “Tecavüzün karşılığı idam olmalıyken indirim alması vicdani değil” diye konuştular.
Herkesin işlediği suçun karşılığını ceza olarak alması gerektiğini savunan vatandaşlar, “Bu hem vicdanen hem de dinen böyle olmalıdır. Tecavüzün cezası idam olmalıdır. Diyarbakır’daki olay çok üzücü ve kırıcıdır. 14 yaşındaki bir kıza tecavüz edilmesi hak değildir. Türkiye’de maalesef sadece tecavüz olaylarında değil, birçok olayda sanıklar iyi hal indirimi alıyor. Bunun değiştirilmesi gerekiyor. Türkiye’de başta hukuk sistemi olmak üzere bazı şeylerin değişmesi gerekiyor” dediler.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>