Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Tarihi talanda doğruyu kim söylüyor

Yenişehir’de restore edilen 435 yıllık tarihi külliyenin duvarının yıkılması tartışmaları beraberinde getirdi. Büyükşehir Belediyesi, yıkılan duvarın tarihi olmadığını savunurken, tarihçiler aynı fikirde değil

24 Haziran 2015 Çarşamba, 18:30
yenisehir

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bulunan Sinanpaşa külliyesinde incelemelerde bulunan Tarihçi-Yazar Nurettin Baydur, “Bbu önemli külliyede hata üstüne hata yapılıyor” dedi.
Yenişehir’de 445 yıllık tarihi Sadrazam Sinan Paşa Külliyesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında yüklenici firma tarafından tarihi duvarın yıkılmasının ardından oluşan tepkiler bitmiyor. Sinanpaşa külliyesinde incelemelerde bulunan Osmanlı’nın ilk başşehri Yenişehir tarihi ile ilgili birçok çalışma yapan ve kitap yazan Tarihçi-Yazar Nurettin Baydur, “Ne olursa olsun bu yapılanlar bir tarih katliamıdır” diye konuştu.
Tarihçi-Yazar Nurettin Baydur, “Bu önemli külliyenin inşaat nedeniyle açılan kapının 60 yıl önce de açıldığını iddia ediliyor. Eğer böyleyse ben hatırlamıyorum, fakat böyleyse 60 yıl öncede büyük bir hata yapılmıştır. Büyük bir tarihi katliam yapılmıştır. Bu kapının 60 yıl önce açıldığını iddia edenlerin bana göre aynı yerden tekrar kapı açmaları ve bunun mazeretine sığınmaları 60 yıl önceki hatadan daha büyük bir hatadır. Bu hatadan bir an evvel dönülmesi gerekir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>