Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Tarihi şenliklerde şehitler için mevlit okutulacak

Orhaneli’nde bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan Karagöz Festivali şehitler için yapılacak.

13 Temmuz 2016 Çarşamba, 14:40
TARİHİ ŞENLİKLERDE ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUTULACAK ORHANELİ BELEDİYE BAŞKANI İRFAN TATLIOĞLU: "BİR ŞEHİT AİLESİNİ MEMNUN ETMEK BİN KİŞİYE MÜZİK ZİYAFETİ VERMEKTEN DAHA ÜSTÜNDÜR"

Bursa’nın dağ ilçelerinden Orhaneli’nde bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan Karagöz Festivali şehitler için yapılacak. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, “Bu yılki şenliklerde eğlence ve konserlerin yerine mevlit ile şehitlerimizi yad edeceğiz” dedi.
Orhaneli’de 16-17 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenecek olan Karagöz Kültür Şöleni’nde bir ilke imza atılacak. Her yıl renkli görüntülere ve sürpriz sanatçılara ev sahipliği yapan şenlik, bu yıl şehitler için yapılacak. Orhaneli’nin Osmalı’nın kuruluşuna şahitlik etmiş, Yörük-Türkmen kültürünün yaşandığı, doğal güzellikleri ile öne çıkan bir ilçe olduğunu ifade eden Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, “Bizim kültür şölenimizin maksadı, bölge kültürünü yaşamak ve yaşatmaktır. Yıllardır bunu yurdumuzun dört bir yanından katılan binlerce misafirimizle gerçekleştiriyoruz. Bu yılki şölenimiz biraz farklı olacak. Bizler için çok hassas olan vatan ve millet sevgisine yönelik örnek bir programa imza atmayı düşünüyoruz. Türkiye olarak teröre son bir yıl içinde 700’den fazla şehit verdik. Acımız çok büyük. Ancak bu acıları paylaşarak azaltabiliriz” diye konuştu.
Yörük-Türkmen kültürünün en güzel örneklerini ve ata sporlarının da yapılacağı gösterileri cumartesi günü gerçekleştireceklerini ifade eden Tatlıoğlu, “Pazar günü ise ecdadımızı hatırlayıp şehitlerimize sahip çıkacağız. Okunacak mevlit ile onları yad edeceğiz. Bu mevlidimize Türkiye’nin dört bir yanından şehit aileleri ve gazilerle aileleri katılacak. Onlara değer vermek ve saygı göstermek, onlara değerli olduklarını hissettirmek istiyoruz. Geçmiş yıllardaki gibi belki şenliklere binlerce kişi katılmayacak. Ama yüz şehit ailesi gelse, bir şehit ailesini memnun etsem, bir milyon kişiyi müzik programıyla eğlendirmekten daha üstün tutarım” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>