Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Tarihi çarşılar birleşirse rakipsiz olur

Başkan Altepe, birlikte hareket eden ve çalışma saatlerini yeniden düzenleyen çarşının rakipsiz olacağını söyledi.

07 Mayıs 2016 Cumartesi, 11:33
carsi1

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi çarşı ve hanlardaki yönetimlerin birlikte hareket etmesini, çalışma saatlerinin de yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Başkan Altepe, birlikte hareket eden ve çalışma saatlerini yeniden düzenleyen çarşının rakipsiz olacağını söyledi.
Nisan ayında yapılan genel kurulla göreve gelen BTÇHB Başkanı Muhsin Özyıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, Başkan Altepe’yi ziyaret etti. Ankara Yolu’ndaki yeni belediye binasında gerçekleşen görüşmede, tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin potansiyeli ile atılması gereken adımlar ele alındı.

gxcvblhk
Çarşının Bursa’nın kalbi olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, alışverişte hedeflenen noktalara ulaşılabilmesi için esnafın mutlak surette örgütlenmesi ve birlikte hareket etmesi gerektiğine değindi. Tarihi çarşı ve hanlar bölgesi ile Ulucami’nin Bursa’nın kalbi olduğunu, turizm açısından bu bölgelerin büyük potansiyel taşıdığını belirten Başkan Altepe, esnafın da sahip olunan kültürel zenginliğe yakışır tavır sergilemesi gerektiğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi olarak çarşının kabuğunu kırması, gerçek anlamda değerini bulması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’nın canlı olabilmesi için çarşının mutlaka canlı, güçlü olması lazım. Çünkü burası şehrin merkezi ve turizm açısından elimizde güçlü bir argüman. Bunu bildiğimiz için ilk günden beri çarşıda çalışıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, konuşmasında, alışveriş merkezlerinde en çok satışın yapıldığı akşam saatlerinde çarşının kapalı olmasını da eleştirdi. Çarşıda maksimum satış ve eğlence için her türlü alt yapının, imkanın mevcut olduğunu belirten Başkan Altepe, “Şu bu olmadığı için değil hep beraber hareket edilmediği için çarşı canlı değil. Atılması gereken adımlar yeri ve zamanında atılmadığı için çarşı hedefine ulaşamıyor. Siz kapalı olduğunuzda başkaları satış yapıyor. Hem de günün en fazla satışı gerçekleşiyor. Demek ki açılış ve kapanış saatlerinde bir yanlışlık var. İyi organize olunsa ve gerekli adımlar atılsa, yüksek satışlar için canlılık için burada hiçbir eksiklik yok” diye konuştu.
Yeni yönetimini Başkan Altepe’yle tanıştıran BTÇHB Başkanı Muhsin Özyıldırım ise, Başkan Altepe’nin organizatörlüğünde bir araya gelen çarşı esnafının bugüne kadar hiç olmadığı şekliyle birlik ve beraberlik ruhu taşıdığını belirtti. Sahip olunan birlik ve beraberlik ruhunun sadece esnaf arasında bulunmadığını, başta Büyükşehir olmak üzere valilik, BTSO ve diğer kamu kurumları arasında iletiyim ve etkileşim açısından tam bir konsensüs sağlandığını söyleyen Özyıldırım, “Çarşı dernekleri olarak güzel bir birlik oluşturduk. Burada sizin gösterdiğiniz özveriye müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>