Son Dakika
25 Ocak 2017 Çarşamba

Suriye’de ateşkes 35 kez ihlal edildi, Fransa toplantı istedi!

Suriye’de rejim ve Rus güçleri, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını, 2. gününde 35 kez ihlal etti. Fransa anlaşmanın denetlenmesi için görev grubunun acilen toplanmasını istedi.

29 Şubat 2016 Pazartesi, 14:27
patlama

Suriye’de rejim ve Rus güçlerinin, cumartesi günü yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını, ikinci gününde 35 kez ihlal ettiği bildirildi.

ATEŞKES 35 KEZ İHLAL EDİLDİ

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından hazırlanan raporda, cumartesi günü başlayan ateşkesin ikinci gününde rejim ve Rus güçlerinin ateşkesi 35 defa ihlal edildiği belirtildi. Bu ihlallerden 27’sinin rejim, 8’inin ise Rus güçleri tarafından gerçekleştirildiğine işaret edilen raporda söz konusu güçlerin ilk iki gün içinde ateşkesi toplam 49 defa ihlal ettiği kaydedildi.

BÜTÜN ŞEHİRLERDE İHLAL VAR

Rejim güçlerinin Suriye’nin neredeyse bütün şehirlerinde gerçekleştirdiği bu ihlallerden 6’sının Humus, 8’inin Hama, 8’inin Şam kırsalı, 2’sinin İdlib, 2’sinin Kuneytra, birinin iseDera’da tespit edildiği, söz konusu saldırılarda ikisi kadın ve çocuk 3 sivilin öldüğü aktarıldı.

Rus güçlerinin ise Halep’te 4, Hama’da 2, Humus ve İdlib’te de birer kez ateşkesi ihlal ettiği kaydedildi.

RUSYA’NIN GÖZLEM YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL

Raporda ayrıca cumartesi günü yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına ilişkin değerlendirmelere de yer verildi.

Rusya’nın açıkça ülkede çatışan taraflardan birinin safında yer aldığı dolayısıyla ateşkese uyulup uyulmadığının gözlenmesi konusunda rol oynamasının mümkün olmadığı belirtildi.

BELİRSİZ ATEŞKES

Ateşkesin akıbetinin belirsizliğine dikkat çekilen raporda, söz konusu anlaşmanın rejim ve Rus güçlerine, “Nusra Cephesi’nin bulunduğu” bahanesiyle muhaliflerin kontrolündeki kuzey bölgeleri vurma imkanı sağladığı eleştirisine yer verildi.

SNHR dün açıkladığı raporda da cumartesi yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ilk gününde rejimin ateşkesi 14 kez ihlal ettiğini duyurmuştu.

ATEŞKESİN 3. GÜNÜ! SURİYE’DE NELER YAŞANDI

Suriye’de dün gece Essd güçleri ile muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Esed rejimine ait savaş uçakları ise bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi.

Saldırılarda çok sayıda ölü veya yaralı olduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, Esad rejimine yakın güçlerinHamas’ın kuzeyinde Rastan şehrinde ağır makineli silahlarla muhalif gruplara ateş açtığı bildirildi. Saldırıda kesin sayı bilinmemekle birlikte, onlarca kişinin öldüğü veya yaralandığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Esad rejimine ait savaş uçaklarının bu sabah Hama’nın güneyindeki bölgelere 9 ayrı hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Öte yandan, Suriye’nin kuzeydoğusundaki IŞİD kontrolünde bulunan Deyrezzor şehrinde de bazı bölgelere, 10 ayrı hava operasyonu düzenlendiği belirtildi. Saldırılarda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>