Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Sürgünün 152. yılında

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Çerkez sürgünün 152.yılı sebebi ile Bursa çerkes derneğine ziyarette bulundu.

23 Mayıs 2016 Pazartesi, 11:35
SÜRGÜNÜN 152. YILINDA AK PARTİ OSMANGAZİ’DEN ÇERKEZ DERNEĞİ’NE ZİYARET

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Rus ordusu tarafından gerçekleştirilen Çerkez sürgününün 152. yıl dönümünde Bursa Çerkes Kültür Derneği’ne ziyarette bulundu.
Rus ordusu tarafından 1,5 milyon Çerkez’in vatanlarından koparıldığını belirten Yılmaz, “Ana vatanlarından sürgün edilen Çerkez kardeşlerimizin acılarını hala yüreklerimizde paylaşıyoruz. Rus ordusunun 152 yıl önce gerçekleştirdiği zulmün benzerleri bugün yakın coğrafyalarımızda da yaşanıyor. Vatanlarından koparılan kardeşlerimiz Türk milletinin yardım severliğine sığınıyor. Osmanlı İmparatorluğu, dün Çerkez kardeşlerine kucağını açarken, bugün de Osmanlı torunları Iraklı, Suriyeli kardeşlerini bağrına basarak dünyaya ders veriyor” ifadelerini kullandı.
Çerkez sürgününün uluslararası zeminlerde hala görmezden gelindiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Çerkez kardeşlerimiz, insanlık tarihinin gördüğü en büyük zulümlerden birine maruz kaldı. Çerkezler için bir kalp sızısı, unutulmaz acıların hatırlandığı bir tarih olan 21 Mayıs sürgününü bir kez daha kınıyor, büyük sürgünün 152. yılında, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, dünyanın dört bir yanına dağılmış yaşayan torunlarına da başsağlığı diliyorum” dedi.
ÇERKES DERNEĞİ 52 YILDIR FAALİYET GÖSTERİYOR
Bursa Çerkes Kültür Derneği Başkanı Yusuf Ziya Özenç de, “Bir buçuk asır evvel yaşanan acıları kamuoyunda hatırlatmak ve kültürümüzü yaşatmak için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>