Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Sultanların şairi anıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından tertiplenen ‘Bursa’nın Gönül Sultanları’ konferansları devam ediyor.

06 Mayıs 2016 Cuma, 14:58
SULTANLARIN ŞAİRİ ANILDI FATİH SULTAN MEHMED’İN HOCASI BURSALI AHMED PAŞA YAD EDİLDİ

Osmangazi Belediyesi tarafından tertiplenen ‘Bursa’nın Gönül Sultanları’ konferansları devam ediyor. Bu haftaki konferansta, Fatih Sultan Mehmed’in hocası Bursalı şair Ahmed Paşa anıldı.
Seyyid Usül Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşmacı olarak Prof. Dr. Bilal Kemikli katıldı. Bursa’yı bir şiir şehir olarak adlandıran ve bu şehirde birçok büyük şairin yetiştiğini ifade eden. Kemikli, “Bu şairlerden bir tanesi de Fatih Sultan Mehmed’in hocalarından Bursalı Ahmed Paşa’dır. Şair Ahmed Paşa aslen Bursalı bir ailenin çocuğudur. Babası Veliyüddin bin İlyas Efendi, Edirne fethedilince Sultan 2. Murad tarafından kazasker olarak Edirne’ye gönderilmiştir. Ahmed Paşa, Edirne’de büyüyüp yetişmiştir. Eğitimini bitirdikten sonra, önce Bursa’da Muradiye Medresesi’ne müderris olarak tayin edilmiş ve sonra Edirne kadısı olmuştur. Fatih Sultan Mehmed’in tahta geçmesinden sonra kazasker olmuş ve onun muhasipliği ve muhallimliği görevlerinde bulunmuştur. İstanbul’un fethinde bizzat yer almıştır. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından vezirlik görevine terfi ettirilmiştir. Birtakım iftira ve entrikalardan dolayı sultan tarafından Yedikule zindanlarına attırılmıştır. Zindanda iken yazdığı kasidesini padişaha sunmuş ve affedilmiştir” dedi.
Ahmed Paşa’nın Bursa’nın imarında da etkisi olduğunu anlatan Prof. Dr. Kemikli, “Ahmed Paşa, Fatih Sultan Mehmed döneminde Emir Sultan ve Orhan Gazi vakfiyelerinin mütevellisi olarak görev yapmıştır. 2. Bayezid döneminde ise Bursa beylerbeyi olarak görev yapmıştır ve şehrin imarında da doğrudan etkisi olmuştur. Ahmed Paşa’dan bizlere Muradiye semtindeki çok güzel bir medrese kalmıştır. Türbesi de bu medresenin içerisindedir. Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilen ve günümüzde kültür merkezi olarak hizmet veren Ördekli Hamamı da Ahmed Paşa döneminde yapılmıştır. Ahmed Paşa, ilk defa şairlerin sultanı olarak anılan kişi olmuştur” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>