Su havzaları koruma altına alınıyor

01 Ağustos 2015 Cumartesi, 12:09
SU HAVZALARI KORUMA ALTINA ALINIYOR BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, NİLÜFER VE DOĞANCI BARAJLARINI BESLEYEN SU HAVZASININ KORUMA ALTINA ALINMASI HEDEFİYLE KELES BARAKLI, PINARCIK, DAĞDİBİ, EPÇELER VE BÖLGEDEKİ YERLEŞİM ALANLARINDA ALTYAPI HAMLESİ BAŞLATTI

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ve Doğancı Barajlarını besleyen su havzasının koruma altına alınması hedefiyle Baraklı, Pınarcık, Dağdibi, Epçeler ve bölgedeki yerleşim alanlarında altyapı hamlesi başlattı.
Keles’in Baraklı Mahallesi’ndeki altyapı çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaların tamamlanmasıyla derelere akan kanalizasyon atıklarının kontrol altına alınacağını ve böylelikle barajları besleyen su havzasında kirliliğin önüne geçileceğini söyledi. Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan 10 yeni ilçenin de daha sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi hedefiyle ulaşımdan altyapıya, kırsal kalkınmadan spora kadar her alanda önemli yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Bursa geneli için de büyük önem taşıyan baraj havzalarını da koruma altına alıyor. Doğancı ve Nilüfer barajlarını besleyen su havzalarının kirlilikten arındırılması için çevre köylerin tamamına altyapı hizmeti götüren Büyükşehir Belediyesi, kanalizasyon atıklarının derelere ve orada da barajlara akmaması için bölgeye 3,5 milyon liralık altyapı hizmeti götürüyor. Keles’in Baraklı, Pınarcık, Dağdibi ve Epçeler mahallerinde altyapı çalışmaları hızla sürerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ile birlikte Baraklı’daki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Büyükşehir’e dahil olan her ilçede 10’larca milyonluk altyapı çalışması yapıldığını hatırlatan Altepe, “Özellikle bu bölge bizim çok önemli. Çünkü Baraklı ve bu bölge aynı zamanda Bursa’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Nilüfer ve Doğancı Barajı havzası içinde yer alıyor. Bu bölgede altyapı bulunmadığı için kanalizasyon atıkları derelere, oradan da barajlara ulaşabiliyordu. Şimdi tüm bu bölgede içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı imalatlarını başlattık. Bu bölgede 1 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Diğer köylerle birlikte bu yatırım 3,5 milyon lirayı bulacak. Böylelikle hem kırsal yerleşim alanları sağlıklı bir altyapıya kavuşmuş olacak hem de baraj havzaları korunmuş olacak” dedi.
Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke de Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarının ilçede katlanarak arttığını belirterek, 8-9 köyde altyapı çalışmasının bittiğini, sırasıyla tüm köylerin sağlıklı bir altyapıya kavuşması için de çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurguladı.
Baraklı Muhtarı Süleyman Dündar da bölgeye yapılan yatırımlar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>